Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 29 października. Imieniny: Angeli, Przemysława, Zenobii
09/05/2018 - 10:50

Nowy Sącz: Na schodkach do tego "szynobusu" można sobie zęby wybić

Czy podróżniczy horror na trasie Nowy Sącz-Centrum – Nowy Sącz-Chełmiec wreszcie się skończy? W związku z ogromnym obłożeniem szynobusu, który zaczął kursować po zamknięciu mostu heleńskiego, od jutra szykuje się zmiana organizacji ruchu. Szynobus będzie jeździł częściej w godzinach szczytu. Ale wciąż nie jest to pojazd niskopodłogowy!

Mieszkańcy nie tylko Nowego Sącza, ale również miejscowości w gminie Chełmiec i Podegrodzie domagają się wręcz, by zamiast pociągu z wysokimi schodkami do wagonów, przewoźnik odpowiedzialny za organizację transportu podstawił pociąg nowocześniejszy, niskopodłogowy.

- Ktoś, kto zdecydował o puszczeniu na trasę szynobusu, który jest dla osób starszych, mających problemy z chodzeniem praktycznie niedostępny, powinien dostać nagrodę Nobla. Czy ktoś w ogóle pomyślał o ludziach niepełnosprawnych? Takie osoby mają problem zarówno z wejściem po wysokich metalowych i bardzo wąskich schodkach do pociągu, jak i zejściem po nich.

- Druga osoba musi takiej starszej osobie pomóc, by bezpiecznie wysiadła i wsiadła do szynobusu – mówi zdenerwowana pani Irena, dojeżdżająca szynobusem do pracy. - Co stoi na przeszkodzie, aby podstawić tutaj pociąg niskopodłogowy i byłoby po problemie? Ludzie, zwłaszcza starsi, schorowani, kobiety w ciąży, matki z wózkami dziecięcymi mogłyby bezpiecznie wsiąść do tego pociągu. Oby na tych metalowych, wąskich schodkach nikt, przy wsiadaniu, czy przy wysiadaniu się nie przewrócił. Oby ktoś nie złamał ręki, ani nogi. Coś nieprawdopodobnego.

Andrzej Siemieński dyrektor Małopolskiego Oddziału Przewozów Regionalnych w Krakowie, którzy podstawił do Nowego Sącza kursujący obecnie szynobus przyznał, że po interwencjach mieszkańców, od jutra będzie zwiększona częstotliwość kursowania pociągu w godzinach szczytu.

- Szynobus będzie kursował częściej – mówi dyrektor Siemieński.  Nie ma też żadnych technicznych przeszkód, jeśli będzie taka konieczność, aby dołożyć drugi szynobus na tej trasie. Jesteśmy firmą, która wynajmuje pociągi i je, na zlecenie, podstawia.  Co do rozwiązania sytuacji z wysokimi schodkami pociągu, od jutra będzie przy jednym z wagonów dodatkowy pomost, aby osoby mające problemy z poruszaniem mogły bezpiecznie wejść do szynobusu.

Zapytaliśmy dyrektora Siemieńskiego, czy jest możliwość zastąpienia dotychczasowego szynobusu z wysokimi schodkami nowoczesnym pociągiem niskopodłogowym? - Obecnie nie ma takiej możliwości, bo szynobusy niskopodłogowe kierowane są na inne trasy kolejowe – skwitował dyrektor Siemieński...

[email protected]. e.stachura.sadeczanin.info, fot. IMDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)