Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
13/11/2020 - 08:05

Nowy Sącz: nawet 13 pogrzebów dziennie. Na termin czeka się przynajmniej tydzień

Od końca października w Nowym Sączu co dzień zwiększa się liczba pochówków. Na tradycyjny pogrzeb trzeba czekać ok. sześciu dni, na kremację i pochówek nawet do dwóch tygodni.

Taka sytuacja wynika, jak mówi Dorota Białas, kierownik Zakładu Pogrzebowego w Nowym Sączu z dużej liczby zgonów mieszkańców miasta w ostatnich trzech tygodniach. Wśród nich są także ci, którzy walczyli z koronawirusem i zmagali się z innymi chorobami współistniejącymi.

- Jeśli jest to pochówek tradycyjny, to obecnie czas oczekiwania wynosi do sześciu dni – mówi Dorota Białas. – Przed pandemią koronawirusa pochówek osoby zmarłej był organizowany w dniu, który wybrała rodzina. Teraz to już niemożliwe.

Znacznie wydłużył się również czas oczekiwania na spopielenie zwłok - na kremację osoby zmarłej czeka się od półtora do dwóch tygodni.

Czytaj także: Na sądeckich nekropoliach nie ma już nowych, wolnych miejsc pod pochówek

Niestety, w ostatnim czasie wszystkie spopielarnie zwłok w całym kraju są obciążone. Kremowanych jest dużo osób zmarłych na COVID – 19.

- Służę przykładem. Dzisiaj (czwartek – przyp. red.) zamawiałam kremację osoby zmarłej i termin zrealizowania usługi został wyznaczony w przyszłym tygodniu na środę - dodaje nasza rozmówczyni. - Wcześniej czyli przed pandemią czas oczekiwania na kremację był jedno, albo dwudniowy.Dziękujemy za przesłanie błędu