Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 8 czerwca. Imieniny: Ady, Celii, Medarda
20/03/2023 - 18:25

Nowy Sącz: Niedziele palmowe w sądeckim skansenie mają wyjątkowy klimat

Niedziela Palmowa jest ważną uroczystością w Kościele katolickim. Święto to upamiętnia biblijny wjazd Jezusa do Jerozolimy, jest także początkiem szczególnego czasu oczekiwania na święta wielkanocne. Niedziela Męki Pańskiej wypada na tydzień przed Wielkanocą. W tym roku przypada ona 2 kwietnia.

Obchody Niedzieli Palmowej, najstarszego i najważniejszego chrześcijańskiego święta można spędzić sympatycznie w Sądeckim Parku Etnograficznym w Nowym Sączu.  

Drugiego kwietnia potrwają one od godz. 9 do 15 w skansenie (ul. Długoszowskiego 83 b) od godz. 9 do 15. Wstęp 1 zł.

Uroczystość rozpoczyna zawsze procesja z figurą Chrystusa na osiołku tzw. Jezuskiem Palmowym (Dębowym, także Lipowym). Procesja odbywa się wokół kościoła św. Piotra i Pawła.

Jest to nawiązanie do uroczystych XVII- i XVIII-wiecznych procesji, kiedy obwożono figurkę Chrystusa jadącego na osiołku, umieszczoną na drewnianej platformie z kołami. Początkowo obchody „Jezusa Palmowego” odbywały się w nawach kościoła, później na przykościelnych dziedzińcach, a w Krakowie – ulicami łączącymi kościoły.  Zwyczaj ten znany był w Polsce od XV w. i prawdopodobnie przywędrował na ziemie polskie z Niemiec, gdzie był dość powszechny.  

W XVII i XVIII w. procesje te były bardzo okazałe. W Krakowie wózek z figurką Jezusa ciągnęli zwyczajowo rajcy miejscy i znani krakowscy mieszczanie. Tłumy ubrane odświętnie, zebrane na drodze między kościołami, rzucały pod koła wózka kwiaty i wierzbowe gałązki, wołając: „Hosanna synowi Dawidowemu”, „Błogosławiony, który idzie w imię Pańskie dla ludzkiego zbawienia”.  Szybko ten obrzęd zmienił się w hałaśliwą, nieprzyzwoitą zabawę, dlatego biskupi krakowscy w 1780 r. wydali zakaz wożenia figurki w świątyniach, a później całkiem zabroniono procesji z Jezusem Palmowym. Obyczaj ten wkrótce zaginął. Po II wojnie światowej obchody „Jezuska zostały przywrócone w Tokarni koło Myślenic.

Zwyczaj ten najbliżej Nowego Sącz obecnie jest praktykowany w kościele w Marcinkowicach.

Pierwowzorem kopii znajdującej się w skansenie jest gotycka figura Chrystusa ze zbiorów klasztoru sióstr klarysek w Starym Sączu.

Dalszą częś artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ

Dziękujemy za przesłanie błędu