Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
04/12/2019 - 19:00

Nowy Sącz: niespodzianka na rynku w sylwestrową noc!

Radni Koalicji Nowosądeckiej i Obywatelskiej oraz radni niezrzeszeni zaapelowali do prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla, aby nie organizował w tym roku pokazu sztucznych ogni w noc sylwestrową. Apel jest podyktowany troską o naszych czworonożnych pupilów. Decyzja prezydenta była błyskawiczna. Zamiast pokazu sztucznych ogni będzie pokaz laserowy.

Wiele domowych zwierząt bardzo stresuje się słysząc świst i huk odpalanych petard. Dla niektórych psów są to dźwięki, które nie są w stanie znieść. Wiele z nich, będąc na spacerze na dźwięk odpalanych fajerwerków zrywa się właścicielowi ze smyczy i zdezorientowanych ucieka. Co roku sytuacja się powtarza.

- Niektóre zwierzęta bardzo źle znoszą ten okres sylwestrowo-noworoczny – mówi radny Krzysztof Ziaja z Koalicji Nowosądeckiej. – Słysząc odgłosy odpalanych fajerwerków bardzo się stresują, dlatego też wystąpiliśmy z apelem do prezydenta, aby nie organizował w tym roku na płycie rynku pokazu sztucznych ogni, a zastąpił go na przykład pokazem laserowym. Sadzę, że przyniosłoby to również pewne oszczędności.

Do apelu przyłączyli się także radni: Tadeusz Gajdosz, Grzegorz Ledziński, Leszek Gieniec, Jakub Prokopowicz i Dawid Dumana. - Mamy w tym względzie poparcie środowisk mieszkańców posiadających zwierzęta.

Apel popiera także Joanna Otto, kierowniczka Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Nowym Sączu.

- Większość psów, które trafiają do naszego schroniska jest po przejściach – mówi Joanna Otto. – Wiele z nich wyprowadzamy długo z traumy. Sylwestrowo-noworoczny czas jest dla nich okresem bardzo trudnym, w którym ten stres, chociażby poprzez odgłosy odpalanych petard, które słyszą, potęguje się.

Lekarz weterynarii Marek Szostek, właściciel lecznicy dla zwierząt przy ul. Barbackiego przyznaje, że co roku przed okresem sylwestrowo-noworocznym pojawiają się w jego lecznicy właściciele zwierząt, którzy kupują środki uspokajające, aby zmniejszyć stres pupila.

- Niektóre zwierzęta reagują intensywnie na dźwięk odpalanych sztucznych ogni i petard – mówi Marek Szostek. – Innym takie dźwięki nie przeszkadzają. Pokaz laserowy zamiast kanonady fajerwerków byłby, z pewnością lepszy – uważa Marek Szostek.

Co na to prezydent miasta Ludomir Handzel? - Nie musiałem się długo zastanawiać na tą decyzją – mówi prezydent Ludomir Handzel. – Otrzymuję wiele sygnałów od mieszkańców Nowego Sącza w tym temacie. Oczywiście przychylam się do prośby radnych. W tym roku zastąpimy pokaz sztucznych ogni, pokazem laserów. Mam nadzieję, że ten sylwester będzie wyjątkowy w Nowym Sączu, a ja wraz z kotem Krążkiem już na niego czekamy.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. arch. sadeczanin.info/UM w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu