Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
06/11/2019 - 13:55

Nowy Sącz: o co chodzi z dopłatami do błękitnego węgla?

Jak już informowaliśmy Wydział Środowiska Urzędu Miasta w Nowym Sączu wstrzymał przyjmowanie wniosków o dopłatę do błękitnego węgla. Kiedy ponownie można je będzie składać? Władze miasta mają nadzieję, że już niebawem.

Jak już pisaliśmy wczoraj Regionalna Izba Obrachunkowa wstrzymała wykonanie uchwały o dopłatach do tego paliwa.

Nowy Sącz jest jedynym miastem w Polsce, które zaczyna budować system dopłat do błękitnego węgla. Na to zdecydował się jedynie nowosądecki samorząd.

Już pierwsi mieszkańcy złożyli w Wydziale Środowiska Urzędu Miasta wypełniony wniosek, który jest podstawą do starania się o dofinansowanie.

Jak zapewnia szef tego wydziału Grzegorz Tabasz jest zainteresowanie dopłatami.

Przyjmowanie wniosków rozpoczęło się miesiąc temu. Kolejni sądeczanie chcieli taki wniosek złożyć, ale, jak na razie, jest to niemożliwe, do czasu wyjaśnienia sprawy z Regionalną Izbą Obrachunkową, która wstrzymała wykonywanie uchwały o dopłatach.

- Regionalna Izba Obrachunkowa zgłosiła zastrzeżenia dotyczące sformułowania, czy dopłata do błękitnego węgla jest inwestycją – wyjaśnia Grzegorz Tabasz powód wstrzymania przez RIO obowiązującej uchwały. - My uważamy, że zakup błękitnego węgla jest inwestycją, choć nie ma materialnego wymiaru. To inwestycja w czyste powietrze, poprawę jego jakości i zdrowie mieszkańców. Na potwierdzenie tych słów mamy prawne ekspertyzy. Natomiast zdaniem RIO każda inwestycja jest czymś materialnym. Regionalna Izba Obrachunkowa uważa, że dotacja do błękitnego węgla jest dotacją na cele bieżące i z tego powodu jest to uchwała wadliwa. Dlatego też wdrożyła procedurę uchylenia przyjętej przez radęj uchwały.

Dyrektor Tabasz uważa, że jest to tak naprawdę spór prawny, dlatego, że ustawa prawo o ochronie środowiska nie zawiera definicji inwestycji.

- Polskie prawo pełne jest takich sytuacji, że coś jest niedoprecyzowane i można to interpretować na dwa różne sposoby – dodaje szef Wydziału Środowiska. – W naszym przypadku jest to sytuacja nowatorska i musimy być przygotowani na to, że będą wątpliwości. Takie wątpliwości się pojawiły i w związku z tym będziemy je wyjaśniali.

Uchwała o dopłatach do błękitnego węgla została zawieszona od poniedziałku. Do 8 listopada Urząd Miasta  w Nowym Sączu ma czas na przesłanie do RIO wyjaśnień w tej sprawie. Ostateczna decyzja ma zapaść 13 listopada.

Do tej pory miasto Nowy Sącz sfinalizowało kilkadziesiąt umów. Kolejnych kilkadziesiąt, na razie zostało wstrzymanych do wyjaśnienia sprawy.

Dyrektor Tabasz uważa, że budowany system dopłat do błękitnego węgla jest dobrym rozwiązaniem.

- Innego sposobu na walkę ze smogiem w Nowym Sączu i Kotlinie Sądeckiej, póki co, nie mamy – stwierdził – Zaczynamy budować rynek, na który wprowadzamy nowy produkt – błękitny węgiel. Do tej pory mieszkańcy byli przyzwyczajeni do tradycyjnego, brudzącego ręce węgla. Zbudowanie rynku zajmie nam trochę czasu, ale my do tego procesu przystąpiliśmy. Po latach opowiadania o błękitnym węglu, ten produkt wprowadzamy na rynek sądecki.

i.michalec@sadeczanina.info, fot. Jm.Dziękujemy za przesłanie błędu