Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
14/03/2019 - 19:20

Nowy Sącz: opróżnianie zbiorników fekalnych to obowiązek. Co zrobić z szambem?

Pod koniec stycznia br. Rada Miasta Nowego Sącza uchyliła ustawę zgodnie, z którą obowiązek opróżniania zbiorników na nieczystości ciekłe spoczywał na barkach miejskiej spółki Nova. Od 25 lutego musi się troszczyć o to właściciel posesji.

Jak teraz należy postępować?

- Właściciele nieruchomości indywidualnie zgłaszają do przedsiębiorców posiadających stosowne zezwolenia konieczność opróżnienia zbiornika na nieczystości ciekłe i  indywidualnie ustalają koszt takiej usługi. Możliwe jest podpisywanie indywidualnych umów dotyczących odbioru nieczystości płynnych pomiędzy Spółką NOVA a mieszkańcami lub innymi firmami prowadzącymi analogiczną działalność - wyjaśnia Grzegorz Tabasz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Zobacz także: Nowy Sącz: zamienił stryjek siekierkę na kijek. Jakie opłaty za wywóz ścieków?

Zgodnie z obowiązującym regulaminem, każdy posiadacz zbiornika, w którym gromadzone jest szambo, zobowiązany jest, przynajmniej raz w miesiącu, do jego opróżnienia. Właściciel posesji musi także dbać o to, aby zbiornik się nie przepełnił, jak również o to, aby w razie ewentualnej kontroli miał dokument potwierdzający realizację i opłacenie usługi związanej z opróżnieniem szamba i jego wywozem do oczyszczalni ścieków.

Warto również wiedzieć, że istnieje możliwość uzyskania dotacji na wykonanie podłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej (pod warunkiem istnienia sieci w pobliżu budynku) lub w przypadku braku takiej sieci - na wykonanie przydomowej oczyszczalni ścieków.

Wszelkie informacje na temat dotacji do podłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej lub montażu przydomowej oczyszczalni ścieków można uzyskać:

- na stronie internetowej:  http://www.nowysacz.pl/dotacje-ochrona-srodowiska-kanalizacje

- W Wydziale Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Urzędu Miasta Nowego Sącza, ul. Szwedzka 5, tel. 18 - 443 55 20. 

Opr. IM., źródło i fot. UM w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe