Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
01/08/2018 - 20:45

Nowy Sącz pamiętał o 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [ZDJĘCIA]

Punktualnie o godz. 17.00, w godzinę "W", przy pomniku Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego w Nowym Sączu rozbrzmiały syreny, przypominające o 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Odbyła się uroczystość upamiętniająca ten niepodległościowy zryw Polaków z roku 1944.

Symboliczne wiązanki kwiatów złożyli mieszkańcy, przedstawiciele parlamentu, władz miasta, służb mundurowych, a także członkowie miejskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, sądeckiego oddziału Klubu Gazety Polskiej, kibice klubu MKS Sandecja oraz delegacje środowisk patriotycznych. Na uroczystościach nie zabrakło również sądeckich Strzelców.

Kapelan Karpackiego Oddziału Straży Granicznej ks. Robert Młynarczyk wraz z o. Zdzisławem Pietrzakiem SJ z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa odmówili okolicznościową modlitwę za poległych w Powstaniu Warszawskim. 

Do zebranych pod pomnikiem sądeczan zwrócił się zastępca prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech.
- Jesteśmy tutaj, by dać świadectwo prawdzie, by dać świadectwo pamięci. Pamięć woła do nas i przyzywa nas przez dekady dzielące nas od 1 sierpnia 1944 r. Powstańcy warszawscy przyzywają nas do tego, byśmy pamiętali i poddawali refleksji ich heroiczny czyn i istotę ich bohaterstwa – mówił zastępca prezydenta Nowego Sącza. 

- Są tacy, którzy chcieliby uprawiać apologię porażki. My kultywujemy pamięć o bohaterstwie, która stworzyła podwaliny do tego, by trwać przez dekady komunistycznego jarzma. (…) Powstańcy warszawscy wpisali się w dzieje nieustannej walki i zmagania się dobra ze złem. Nie możemy wpływać na decyzje dowódców Powstania Warszawskiego, nie możemy wpływać na decyzje polityczne, które wówczas zapadały, nie możemy rzucić się na szańce i barykady, ale możemy pamiętać, możemy dawać świadectwo, dawać dobry przykład nowym pokoleniom, które nadchodzą – dodał Wojciech Piech.

O wielkiej roli ofiary poległych powstańców mówił przewodniczący sądeckiego oddziału Klubu Gazety Polskiej Tomasz Baliczek. - Wiara, nadzieja, miłość. Trzy siostry, trzy symbole polskiej walki o niepodległość. (…) Do tych samych wartości odnosiły się kolejne pokolenia, walczące o naszą suwerenność – mówił. Odczytał również treść Apelu Pamięci.

Jm. fot, UMNS

.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe