Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 31 marca. Imieniny: Balbiny, Kamila, Kornelii
28/11/2019 - 13:20

Nowy Sącz: piece grzeją pełną parą. Mówimy smogowi NIE!

O tym, że sezon smogowy w Nowym Sączu mamy w pełni, nikogo nie trzeba chyba przekonywać. Miasto od niego dosłownie się dusi. Kiedy temperatura z każdym tygodniem będzie spadała to sytuacja smogowa w mieście będzie się, niestety pogarszała.

Smog w Nowym Sączu będzie towarzyszył jego mieszkańcom praktycznie do wiosny, bo kopciuchy już kopcą.

- Nie jesteśmy jednak w tej kwestii bezsilni – mówiła dzisiaj wiceprezydent Magdalena Majka na konferencji prasowej dotyczącej walki ze smogiem. – Możemy, a mówię o mieszkańcach Nowego Sącza i gmin ościennych, zrobić coś więcej. Chcemy mieszkańcom dzisiaj podpowiedzieć sposoby, jak można zawalczyć ze smogiem na własną rękę.

Zobacz: wideo instrukcja jak rozpalać w piecu od góry

O tym, co my, jako mieszkańcy możemy w tej materii zrobić mówili przedstawiciele straży pożarnej, straży miejskiej, mistrz kominiarski, a także dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta, jak również Krzysztof Woźniak, założyciel Grupy Zdrowego Oddychania z Tarnowa.

Już w najbliższą niedzielę w obrębie sądeckiego rynku odbędzie pokaz palenia w piecu od góry. Jest to technika, która przekłada się na zmniejszenie ilości zużywanego paliwa, a przez to mniejszą emisję do powietrza substancji toksycznych. Takie pokazy będą również prowadzone na innych sądeckich osiedlach. W pierwszej kolejności na tych, na których jest dużo domów jednorodzinnych.

Obecnie w Nowym Sączu cztery tysiące domów jest ogrzewanych węglem, albo innym paliwem stałym. Już niebawem do mieszkańców miasta dotrze poradnik antysmogowy.

- Wraz z sezonem grzewczym zaczynają się zagrożenia, które oczywiście przekładają się na jakość powietrza, którym oddychamy – mówił st. bryg. Paweł Motyka, zastępca komendanta miejskiego PSP w Nowym Sączu. – Dbając o swoje bezpieczeństwo podczas sezonu grzewczego będziemy także dbali o jakość powietrza, którym oddychamy. Jakie to są niebezpieczeństwa? Są to chociażby pożary sadzy w kominie.

Rocznie w Nowym Sączu i na Sądecczyźnie strażacy odnotowują, jak wynika z ich statystyki, ponad sto tego typu zdarzeń. Taka tendencja utrzymuje się już od kilku lat. W tym roku było ich ponad 110.

- Jak sądzę nie jest to, niestety ostateczna ich liczba – dodaje komendant Motyka. – Apelujemy do właścicieli budynków o dbanie o przewody kominowe, po to, aby nie dochodziło do tych niebezpiecznych pożarów. Warto zaznaczyć, że te pożary niejednokrotnie rozprzestrzeniają się na poddasze.

Bardzo niebezpieczny jest także tlenek węgla, dlatego warto kupić specjalny czujnik, który ostrzega, kiedy go wykryje w powietrzu.

- Zachęcam, aby dbać o przewody dymowe i wentylacyjne, po to, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo – stwierdził przedstawiciel straży miejskiej.

O działaniach, by walczyć ze smogiem mówił także Ryszard Wasiluk, komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu. Jak już wielokrotnie pisaliśmy strażnicy miejscy przeprowadzają kontrole palenisk w budynkach w całym mieście. Kontrole są prowadzone już od maja. Do tej pory zostało przeprowadzonych 5 tysięcy kontroli.

Tomasz Szołdrowski, mistrz kominiarski z Nowego Sącza mówił natomiast o obowiązkach, jakie prawo nakłada na każdego właściciela, bądź zarządcę nieruchomości. Kominy muszą być co roku kontrolowane. Jasno precyzują to przepisy prawa budowlanego.   

- Takie kontrole może przeprowadzać jedynie mistrz kominiarski – stwierdził Tomasz Szołdrowski.

Mówił również o obowiązku czyszczenia kominów. Głos zabrał także Krzysztof Woźniak, założyciel Grupy Zdrowego Oddychania z Tarnowa.

Jest to grupa, która propaguje to, jak prawidłowo palić w piecach. Już kilkakrotnie jej działacze przeprowadzali w Nowym Sączu pokazy prawidłowego palenia w piecu, palenia takie, aby było ono jak najbardziej efektywne. Krzysztof Woźniak akcentował, że warto stawiać na edukację.

[email protected], fot. IMDziękujemy za przesłanie błędu