Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
17/06/2020 - 11:30

Nowy Sącz: pierwsza grupa nauczycieli już po testach na COVID-19. Znamy wyniki

Pięćdziesięciu nauczycieli z przedszkoli i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowym Sączu zna już swój wynik testu na obecność koronawirusa. Wszystkie wykonane testy dały wynik negatywny. Nauczyciele są zdrowi!

Żadna z przebadanych osób nie jest zarażona COVID-19.

W pierwszej kolejności byli badani nauczyciele sprawujący opiekę nad najmłodszymi mieszkańcami miasta w przedszkolach oraz Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, dla których organem prowadzącym jest miasto Nowy Sącz.

Czytaj także: Nowy Sącz: nauczyciele będą testowani na obecność koronawirusa

Badania przesiewowe na obecność koronawirusa odbywały się od 8 do 10 czerwca.

- W ciągu trzech dni zostało przebadanych pięćdziesiąt osób i mamy bardzo dobrą wiadomość. Wszyscy badani są zdrowi – mówi Magdalena Majka, wiceprezydent Nowego Sącza. – Ale to jeszcze nie koniec badań. Planujemy również przeprowadzić serię badań dla nauczycieli szkół podstawowych i szkół średnich – placówek, prowadzonych przez miasto.

Na jest to możliwe z uwagi na odbywające się w szkołach egzaminy maturalne i egzaminy ósmoklasistów oraz egzaminy zawodowe.

- Dlatego po zakończeniu roku szkolnego będziemy chcieli zaprosić przedstawicieli tych jednostek do wykonania takiego badania przesiewowego – dodaje wiceprezydent.

Badaniami przesiewowymi objęci są nie wszyscy nauczyciele uczący w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych podlegających miastu, ale przedstawiciele tego środowiska.

- Nie możemy przebadać wszystkich pracowników danej jednostki, bo byłoby to niemożliwe z powodów logistycznych i finansowych – stwierdza wiceprezydent. – W Nowym Sączu mamy ponad dwa tysiące nauczycieli. Natomiast zależy nam na tym, aby z każdej jednostki przebadać kilka osób. Jeśli u kilku osób z danej jednostki, po miesiącu funkcjonowania placówki nie stwierdzimy obecności koronawirusa, to jest prawie pewne, że w takim miejscu nie ma ogniska koronawiriusa.

W sumie zostanie przebadanych około stu osób. Wiceprezydent podkreśla, że w Nowym Sączu sytuacja jest bardzo dobra, bo w żadnym z miejskich przedszkoli i Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nie stwierdzono obecności COVID-19.

Za badania, na prośbę Związku Nauczycielstwa Polskiego zapłaciły władze miasta.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu