Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
28/10/2018 - 18:40

Nowy Sącz: Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego odsłonięty [ZDJĘCIA]

Na skwerze przy al. Wolności, nieopodal Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu został odsłonięty dzisiaj pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Była to jedna z ważniejszych uroczystości wpisujących się w mieście w rok obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pomnik  przedstawiający marszałka Józefa Piłsudskiego siedzącego na jego ukochanej Kasztance prezentuje się na cokole okazale.

Od piątku to wspaniałe dzieło wpisuje się w pejzaż tej części miasta. Dzisiaj pomnik będący dziełem Stanisława Szwechowicza, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, laureata wielu prestiżowych konkursów rzeźbiarskich krajowych i zagranicznych został uroczyście odsłonięty. Świadkami tej uroczystości były rzesze sądeczan. Wielu z nich fotografowało telefonami komórkowymi ten moment.

W miejscu, w którym odsłonięto pomnik, do 2015 r. znajdował się monument  "wdzięczności" Armii Czerwonej, pod którym spoczywały szczątki żołnierzy radzieckich. Pomnik został wyburzony, a prochy żołnierzy przeniesiono do kwatery wojskowej na sądecki cmentarz komunalny.

Dzisiejsze uroczystości poprzedziła msza święta odprawiona w kościele pw. św. Kazimierza w Nowym Sączu. Potem uczestnicy przeszli na al. Wolności pod pomnik marszałka.

O postawienie takiego monumentu apelowano w Nowym Sączu wkrótce po śmierci marszałka w 1935 roku.

Ta myśl urzeczywistniła się dopiero w tym roku, w 100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Od wielu lat zabiegali o to mieszkańcy związani m.in. ze Stowarzyszeniem Nowosądecka Wspólnota i Społecznym Komitetem Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego.

- Stowarzyszenie Nowosądecka Wspólnota prawie dziesięć lat temu zapytało mieszkańców miasta, czy przedwojenna idea uhonorowania  marszałka Józefa Piłsudskiego budową pomnika znalazłaby społeczne przyzwolenie i pomoc w realizacji - mówił dzisiaj Tadeusz Nowak, prezes Stowarzyszenia Nowosądecka Wspólnota i przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego. - Pomysł został przyjęty z zainteresowaniem i sympatią, więc przystąpiliśmy do działania. Wysiłek wielu ludzi, w tym również tych, którzy choćby jedną złotówką wsparli to dzieło dało rezultat, który widzimy przed sobą. Dziękuję wszystkim i gratuluję.

Pomnik został odlany w Artystycznej Pracowni Odlewniczej Piotra Piszczkiewicza z Podłęża pod Krakowem. Patronat honorowy nad budową tego monumentu sprawował prezydent miasta Ryszard Nowak. Pomnik został przekazany symbolicznie pod opiekę prezydenta miasta, a zaraz potem pod opiekę Związku Strzeleckiego "Strzelec".

Głos zabrał też prezydent Ryszard Nowak, który podziękował sądeczanom za to, że wsparli budowę pomnika.

- Przekazujemy ten pomnik ku pamięci następnym pokoleniom - powiedział prezydent. - Sto lat temu Polska odzyskała niepodległość. Wskrzesicielem państwa polskiego był nie kto inny tylko Józef Piłsudski. Oczywiście można wymieniać jeszcze wiele innych postaci. Kilkadziesiąt lat temu sądeczanie podjęli decyzję o budowie pomnika. Z przyczyn niezależnych, zawirowań historycznych i politycznych do tego wtedy nie doszło. Jeszcze niedawno w tym miejscu stał inny pomnik, a dzisiaj odsłaniamy pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Jest to można powiedzieć paradoks.

Prezydent nadmienił także, że dwa tygodnie temu mieszkańcy Nowego Sącza pochowali powtórnie gen. Bronisława Pierackiego, bliskiego współpracownika marszałka Piłsudskiego, który poświęcił swoje życie.

- To miejsce stanie się miejscem-symbolem dla mieszkańców miasta i Sądecczyzny - zaznaczył prezydent Nowak. - To miejsce stanie się placem uroczystości patriotycznych. Dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że dzisiaj możemy odsłaniać ten wspaniały pomnik.

Prezydent podziękował tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się, w tym także finansowo do budowy pomnika. Rada Miasta Nowego Sącza zgodziła się niedawno na dofinansowanie tego dzieła kwotą 250 tys. złotych, które pochodziły z budżetu miasta.

- Jest to znamienne, że odsłoniliśmy pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, który był założycielem i pierwszym komendantem Związku Strzeleckiego Strzelec - zaznaczył   komendant główny Związku Strzeleckiego Strzelec bryg. Sławomir Szczerkowski.  

Sądeczanie tłumnie wzięli udział w dzisiejszej uroczystości.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem tej uroczystości - mówi pani Anna, mieszkanka Nowego Sącza. - Marszałek Józef Piłsudski, mąż stanu świetnie wpisuje się w to miejsce. Jakby tu stał od zawsze. To wspaniałe zaakcentowanie obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę i Sądecczyznę niepodległości.

[email protected], fot. IM.

Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego odsłonięty
Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego odsłonięty


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe