Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
24/10/2019 - 11:55

Nowy Sącz: protest włoski. Prezesi ognisk ZNP analizują szkolne statuty

W szkołach w całym kraju trwa od wczoraj protest włoski. W tych, działających na terenie Nowego Sącza, już pracują prezesi ognisk Związku Nauczycielstwa Polskiego i analizują statut każdej z placówek. Anna Lorek, szefowa Oddziału Miejskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Nowym Sączu dopiero za kilka dni będzie miała pierwsze informacje ilu nauczycieli ze szkół podstawowych i średnich zaangażuje się w rozpoczętą akcję protestacyjną.

Przypomnijmy, że protest trwa od wczoraj. Jak zaznacza Anna Lorek, nowa szefowa Oddziału Miejskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Nowym Sączu, protest włoski rządzi się zupełnie innymi prawami, niż strajk, do którego przystępowali nauczyciele pod koniec ubiegłego roku szkolnego.

- Protest jest formą wyrażenia niezadowolenia, wyrażenia niechęci ze stanu faktycznego - mówi Anna Lorek. - Jesteśmy dopiero na początku drogi. Ilu nauczycieli włączy się do niego, zobaczymy. Okaże się to w najbliższych dniach. Obecnie w szkołach działających na terenie miasta prezesi ognisk Związku Nauczycielstwa Polskiego pracują nad statutami szkoły, aby ułatwić nauczycielom uzyskanie informacji, co jest w nich zawarte, a co jest nieformalnie pisanym prawem wypełniania obowiązków przez nauczyciela.

Anna Lorek zaznacza, że teraz trzeba dobrze przeanalizować statutowe dokumenty w szkołach, żeby nauczyciel nie był narażony na konsekwencję niewypełniania obowiązków pracowniczych. Nasza rozmówczyni podkreśla również, że niektóre szkoły podstawowe i średnie w Nowym Sączu są w trakcie zmiany własnych statutów, więc tym bardziej taka analiza jest niezbędna.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM. - zdjęcie ilustracyjne.Dziękujemy za przesłanie błędu