Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
16/11/2019 - 17:05

Nowy Sącz: przed tymi ludźmi czapki z głów! Sto lat PCK [ZDJĘCIA]

Czapki z głów przed ludźmi, którzy zupełnie bezinteresownie, honorowo oddają krew. To ich bezcenny dar ofiarowany z potrzeby serca ratuje komuś zdrowie, a niejednokrotnie życie.

Polski Czerwony Krzyż, organizacja charytatywna skupiająca honorowych dawców krwi obchodzi stulecie istnienia. Organizacja pomaga ludziom cierpiącym na całym świecie bez względu na ich narodowość, rasę, wyznawaną religię, czy poglądy polityczne.

W PCK w Nowym Sączu działa wielu honorowych krwiodawców. Z okazji tego okrągłego jubileuszu w sądeckim ratuszu odbyła się uroczystość, podczas której nie zabrakło ciepłych słów pod adresem tym, którzy oddają cząsteczkę siebie, aby ratować tych, którzy tej pomocy potrzebują.

Podczas uroczystego spotkania zostali wyróżnieni zasłużeni działacze Oddziału Rejonowego PCK w Nowym Sączu.

- Chociaż zakres działania Polskiego Czerwonego Krzyża bardzo się zmienił od tego, czym organizacja zajmowała się sto lat temu, to przecież idea niesienia bezinteresownej pomocy wszystkim ludziom, bez względu na ich narodowość, status społeczny i poglądy pozostaje jakże aktualna również dzisiaj – zwróciła się do zebranych Magdalena Majka, wiceprezydent Nowego Sącza. - Za to państwu bardzo dziękujemy.

Warto zaznaczyć, że wśród działaczy, wolontariuszy i sympatyków PCK są zarówno osoby starsze, jak i młode, reprezentujące różne profesje. W sali reprezentacyjnej ratusza widać było przedstawicieli wszystkich służb mundurowych, gdzie bardzo rozwinięty jest ruch krwiodawstwa.

Spotkanie było okazją do wręczenia nagród i wyróżnień, wśród nich Krzyży Zasługi, przyznanych przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, medali "Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu", przyznanych przez Ministerstwo Zdrowia oraz honorowych odznak PCK.

O wrażenia artystyczne zadbała Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, gdzie jest bardzo rozwinięty ruch krwiodawstwa.

PCK jest najstarszą polską organizacją humanitarną, zajmującą się udzielaniem pomocy ofiarom klęsk i wojen. Powstał niedługo po zakończeniu I wojny światowej, niosąc pomoc żołnierzom i ludności cywilnej. Ważną rolę odgrywa propagowanie honorowego krwiodawstwa. Organizacja kieruje się siedmioma zasadami: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności, niezależności, dobrowolności, jedności i powszechności.

[email protected], fot. UM w Nowym Sączu.

Przed tymi ludźmi czapki z głów
Czapki z głów przed ludźmi, którzy zupełnie bezinteresownie, honorowo oddają krew. To ich bezcenny dar ofiarowany z potrzeby serca ratuje komuś zdrowie, a niejednokrotnie życie.


Dziękujemy za przesłanie błędu