Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 15 stycznia. Imieniny: Arnolda, Dory, Pawła
02/10/2019 - 19:45

Nowy Sącz: radość w OSP Biegonice. Są ku temu powody

Nowy samochód jest dla strażaków ogromnym wsparciem, narzędziem ich pracy.

Ochotnicza Straż Pożarna w Biegonicach może pochwalić się nowym specjalistycznym wozem, który będzie służył tej jednostce, obchodzącej w tym roku, co warto podkreślić, 130 – lecie istnienia.

Wczoraj na płycie sądeckiego rynku prezydent Ludomir Handzel przekazał nowe auto i kluczyki do tego pojazdu ratownikom.

- Cieszę się, że strażacy z miejskiej jednostki OSP – Biegonice mają nowy wóz bojowy – powiedział prezydent Handzel. – Mam nadzieję, że będzie bardzo rzadko używany, że nie będzie musiał wyjeżdżać do różnych, niejednokrotnie groźnych zdarzeń. Jeżeli już, to nasi strażacy, mając do dyspozycji taki samochód, będą mieli zapewniony komfort pracy.

Prezydent zaznaczył, że straż pożarna jest formacją, która cieszy się ogromnym zaufaniem i szacunkiem wśród Polaków. Strażacy, to ludzie, którzy oddają serce tej służbie, niosą pomoc tym, którzy jej potrzebują w dzień i w nocy i warto ich wspierać chociażby w takiej formie.

- Dla naszych strażaków – ochotników nowy samochód jest ogromnym wyróżnieniem i wsparciem – uważa Marian Wolak, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Biegonicach.

Podkreśla jednak, że jest to przede wszystkim narzędzie pracy ratowników. Jednostka OSP Biegonice jest ujęta w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym i strażacy spieszą do różnego rodzaju zdarzeń nie tylko Nowym Sączu.

Wóz strażacki OSP Biegonice, marki Scania, jest średnim samochodem ratowniczo-gaśniczym. Ma napęd na cztery koła, spełnia wszelkie wymogi techniczne i ekologiczne.  

Jego zabudowa została wykonana z aluminium z elementami kompozytu. Pojemność zbiornika na wodę wynosi 3 tys. litrów, a na środek pianotwórczy - 300 litrów. Samochód jest wyposażony w autopompę o wydajności 4 tys. litrów na minutę, maszt oświetleniowy, sprzęt łączności, działko wodno-pianowe, wyciągarkę elektryczną o uciągu 8 ton oraz podstawowy sprzęt burzący.

Nowy samochód zastąpi swojego poprzednika, który miał 28 lat.

Wartość całkowita pojazdu wyniosła prawie 950 tys. zł. Zakup był możliwy dzięki montażowi finansowemu: WFOŚ/NFOŚ – 260 tys. zł, KSRG – 200 tys. zł, miasto Nowy Sącz – 250 tys. zł, samorząd województwa – 50 tys. zł oraz środki OSP – 189,6 tys. zł.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM.

Radość w OSP Biegonice. Są ku temu powody
Wóz strażacki OSP Biegonice, marki Scania, jest średnim samochodem ratowniczo-gaśniczym. Posiada napęd na cztery koła, spełnia wszelkie wymogi techniczne i ekologiczne.


Dziękujemy za przesłanie błędu