Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
28/05/2021 - 12:05

Nowy Sącz: są dwie lokalizacje na budowę tężni solankowych. Wnioski złożone

Miasto Nowy Sącz złożyło dwa wnioski do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego o dofinansowanie budowy tężni solankowych Można uzyskać nawet do 70 proc. finansowego wsparcia.

Jak dowiedział się Sądeczanin, miasto wskazało dwie lokalizacje, gdzie mogłyby zostać wybudowane tężnie solankowe. Gdyby udało się pozyskać finansowe wsparcie na to zadanie to jedna tężnia wpisałaby się w Lasek Schwerteński. Jest to bardzo uczęszczane miejsce przez sądeczan. Druga wskazana we wniosku lokalizacja to niedawno oddany po rewitalizacji do użytku Park Strzelecki przy ul. Ogrodowej.

Wnioskodawcy zapewniają, że bez problemu na terenie parkowym znajdzie się bez problemu miejsce na budowę tężni solankowej. Tężnie solankowe w Nowym Sączu? Są już propozycje lokalizacji

Teraz trzeba czekać, czy wnioski złożone przez miasto zostaną rozpatrzone pozytywnie. Jeśli tak się stanie miasto będzie musiało też dołożyć część własnych środków.

Tężnia byłaby z pewnością sporą atrakcją, ale przede wszystkim służyłaby mieszkańcom, mającym problemy zdrowotne. Szczególnie osobom cierpiącym na schorzenia układu oddechowego, zwłaszcza pacjentom po przebytym COVID-19.

Tężnie solankowe jeszcze do niedawna kojarzyły się raczej ze znanymi uzdrowiskami, ale jak się okazuje są też budowane w miastach czy w gminach, które nie są uzdrowiskami.

W naszym regionie takie tężnie są między innymi w Krynicy - Zdroju, Bochni czy Rabce - Zdroju. Taką tężnią może pochwalić się też gmina Łukowica w powiecie limanowskim.

Kto powinien korzystać z tężni solankowych?

Osoby cierpiące na choroby górnych dróg oddechowych, alergie, astmę lub choroby tarczycy. Inhalacje solankowe pomagają w walce z tymi chorobami, a także pozwalają odzyskać organizmowi równowagę, zwłaszcza po długotrwałej chorobie. Wdychanie aerozolu bogatego w cenne mikroelementy, takie jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo czy sód, poprawia samopoczucie i korzystnie wpływa na zdrowie.

Co to są tężnie?

Są to drewniane konstrukcje, zbudowane z drewna iglastego, gałązek brzozowych i urządzeń do pompowania solanki. To właśnie dzięki konstrukcji tych budowli, w środku tworzy się wyjątkowy mikroklimat – bardzo zbliżony do klimatu nadmorskiego. Zdaniem ekspertów godzina wdychania powietrza w zamkniętych tężniach solankowych jest równa trzem dniom pobytu nad morzem.

[email protected], fot. archiwum sadeczanin.info MK.







Dziękujemy za przesłanie błędu