Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
18/03/2019 - 20:10

Nowy Sącz świętuje imieniny marszałka Piłsudskiego. Gdzie będą uroczystości?

Józef Piłsudski, przyszły naczelnik państwa przebywał w Nowym Sączu przed wybuchem I wojny światowej dwukrotnie - w 1908 i 1911 roku (wtedy prowadził szkolenie wojskowe Związku Strzeleckiego). Po raz trzeci wkroczył do miasta 13 grudnia 1914 roku po walkach w rejonie Limanowej, Pisarzowej i Marcinkowic. Jutro Nowy Sącz będzie świętował imieniny marszałka pod jego pomnikiem przy al. Wolności.

Przypomnijmy, że w 1914 roku Józef Piłsudski wjechał do Nowego Sącza na swojej ukochanej Kasztance, na czele 1 pp Legionów. Do historii przeszło to, że komendant zmierzał do centrum miasta przez most na Dunajcu. Wiadomo też, że jego ukochana Kasztanka nie chciała przejść przez przeprawę, która w niektórych miejscach była dziurawa po bombardowaniu miasta.

Marszałek przeszedł most pieszo. Kasztankę również udało się przeprowadzić przez przeprawę. Potem Józef Piłsudski, na wysokości synagogi wsiadł ponownie na konia i, jak to wspomina w swoich dziennikach - "Moje ostatnie boje", zobaczył nieprzebrane tłumy na sądeckim rynku. Sądeczanie wiwatowali na jego cześć.

Przypomnijmy też, że Nowy Sącz był pierwszym miastem w Polsce (przed Wilnem i Krakowem), które nadało Józefowi Piłsudskiemu tytuł honorowego obywatela.

Tytuł ten odebrał dopiero w wolnej Polsce przybywając do Nowego Sącza w sierpniu 1921 roku z okazji pierwszego święta pułkowego 1 PSP.

Imię marszałka Józefa Piłsudskiego nosi w Nowym Sączu ulica, a także most heleński oraz szkoła w Marcinkowicach. Odwiedziny Piłsudskiego przypomina pamiątkowa tablica na domu przy ul. Dunajewskiego 12.

Jutro Nowy Sącz będzie świętował imieniny marszałka. Uroczystość odbędzie się pod pomnikiem Marszałka (obok Miejskiego Ośrodka Kultury) odsłoniętym w październiku ubiegłego roku. Początek o godz. 10.

Program uroczystości: 

Godz. 10.00

rozpoczęcie uroczystości

- wciągnięcie flag narodowych na maszt

- zaciągnięcie warty honorowej (zmiany wart co 15 minut) – ZS „Strzelec”

Godz. 11.00

- zbiórka klas mundurowych oraz zaproszonych gości;

- przemówienie okolicznościowe prezydenta Miasta Nowego Sącza;

- przemówienie komendanta ZS „Strzelec”

- złożenie wiązanek kwiatów przez prezydenta miasta w asyście strzelców oraz zaproszonych gości i mieszkańców miasta; 

- pieśni legionowe w wykonaniu wokalistów MOK oraz uczestników uroczystości 

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe