Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
08/03/2020 - 12:50

Nowy Sącz: szpital od kilku lat szuka psychiatry dziecięcego. Z jakim efektem?

Psychologowie i psychiatrzy biją na alarm. Coraz więcej dzieci i młodzieży potrzebuje pomocy psychologicznej lub psychiatrycznej. Z roku na rok problem staje się już nie poważny, ale – dramatyczny.

Brakuje lekarzy specjalistów – psychiatrów dziecięcych. Kolejki, czy to do psychologów, czy psychiatrów, zwłaszcza przyjmujących w ramach NFZ są w najlepszym wypadku kilkutygodniowe, ale zazwyczaj jest to oczekiwanie kilkumiesięczne. Poradnie pedagogiczno – psychologiczne są przeciążone pracą. Brakuje ludzi, pomieszczeń, sal.

W Nowym Sączu poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia funkcjonowała jeszcze kilka lat temu w ramach zespołu poradni specjalistycznych Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu. Pacjenci byli w niej objęci bezpłatną opieką. Niestety funkcjonowała…

Obecnie pod tym względem w Nowym Sączu sytuacja jest gorzej niż zła.

- Poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, która była jedną z naszych przychodni została zawieszona z uwagi na to, że lekarz specjalista, który w niej pracował zrezygnował z pracy, bo przechodził na emeryturę – wyjaśnia Lidia Zelek, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu. – Od tego czasu szukamy lekarza specjalistę – psychiatrę dziecięcego. Pozyskać takiego lekarza jest bardzo ciężko, bo tych specjalistów brakuje. Jest ich bardzo mało.

Lidia Zelek przyznaje, że nieustannie szpital zamieszcza ogłoszenia o ofercie pracy dla lekarzy różnych specjalności, w tym również dla psychiatry dziecięcego ale…Kolejki lekarzy – psychiatrów dziecięcych pukających o pracę w Nowym Sączu nie ustawiają się. Takiego specjalistę szpital przyjąłby z otwartymi rękami.

- Natychmiast zatrudniłabym takich lekarzy – mówi Lidia Zelek.  – Nie każdy lekarz chce dojeżdżać na przykład z Krakowa do Nowego Sącza.

Rodzice muszą szukać więc ratunku dla swoich dzieci w innych miastach lub płacić za porady w prywatnych gabinetach. Nie każdego jednak stać, aby zapłacił prywatną wizytę.

Najbliższe poradnie zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży są w Krakowie, Tarnowie i w Limanowej.

To tam muszą szukać pomocy młodzi pacjenci z Nowego Sącza, którzy muszą być niejednokrotnie w trybie pilnym zdiagnozowani przez psychiatrę dziecięcego

Ministerstwo Zdrowia zaczęło wdrażać w życie zapowiadaną reformę psychiatrii, która była przez wiele lat zaniedbana, a liczba pacjentów potrzebujących specjalistycznej pomocy przybywało.

Jak zaznaczył minister zdrowia Łukasz Szumowski, polityka rządu jest taka, aby zmienić model opieki psychiatrycznej zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci i młodzieży z problemami zdrowia psychicznego.

Model opieki psychiatrycznej dziecięcej ma zostać bardziej przesunięty na lecznictwo w swoim środowisku, w którym mieszka taka osoba.

Reforma psychiatrii dziecięco – młodzieżowej zakłada pomoc na trzech poziomach. Podstawę mają stanowić poradnie psychologiczne, w których dzieci i młodzież mogłyby liczyć na opiekę psychologa, psychologa środowiskowego, czy terapeuty, a ostatnim trzecim etapem mają być specjalistyczne całodobowe oddziały szpitalne.

Sprawy reformy psychiatrii dziecięco-młodzieżowej zostaną poruszone między innymi podczas IX Seminarium „O zdrowiu Sądeczan”, którego organizatorem jest Fundacja Sądecka. Odbędzie się ono 23 marca w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

Z naszymi panelistami – autorytetami w tej dziedzinie medycyny będziemy rozmawiali o „zaburzeniach emocjonalnych i depresyjnych dzieci i młodzieży”.

Serdecznie zapraszamy do udziału w panelu.

[email protected], fot. IM







Dziękujemy za przesłanie błędu