Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
25/08/2019 - 08:45

Nowy Sącz: szukają nowej siedziby dla MOPS. Kiedy przeprowadzka?

O tym, że siedziba Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Sączu od lat funkcjonuje – zresztą podobnie jak wiele innych komórek Urzędu Miasta – w wynajętym lokalu nie jest tajemnicą. Dlatego choć stan budynku jest nieciekawy, nie ma tu nawet podstawowych udogodnień dla niepełnosprawnych, miasto od lat nie inwestuje w remonty. Teraz władze szukają nowej siedziby MOPS. Co z tego wyniknie?

Trudno zliczyć jak wiele razy radni – przede wszystkim w poprzednich kadencjach – dyskutowali o konieczności przeniesienia MOPS w inne miejsce. Radny Józef Hojnor wielokrotnie sugerował, że miasto może pokusić się choćby o zakup byłej siedziby PKS (fot. poniżej) przy zbiegu ulic Wyspiańskiego i Jana Pawła II, którą od wielu lat bezskutecznie próbuje sprzedać syndyk. Były pomysły budowy nowego obiektu, do którego można by było przenieść też inne Wydziały Miasta rozsiane obecnie po wielu miejscach – mówili o tym radni PO z szefem klubu Piotrem Lachowiczem na czele. Prezydent Ryszard Nowak rzucił pomysł by MOPS przenieść do siedziby Miasteczka Multimedialnego.

Zobacz też: Prezydent Nowak kupi Miasteczko Multimedialne? Magistrat z nową siedzibą?

Obecna rzeczywistość funkcjonowania tej placówki jest opłakana. W poszczególnych pokojach są ciasne boksy dla pracowników, nie ma miejsca na przechowywanie dokumentów. W jednym pokoju tłoczy się czasem nawet kilkanaście osób, bo stale są tu petenci i podopieczni. Nie ma mowy o dyskrecji a przecież sądeczanie przychodzą tu zazwyczaj w bardzo trudnych sytuacjach, takich, o których przy innych trudno opowiadać. Do tego wprowadzono ustawę RODO, która bardzo rygorystycznie chroni dane osobowe Polaków. A o jakiej ochronie można mówić przy kilkudziesięciu uszach? Jak obsłużyć osoby niepełnosprawne skoro nie windy ani podjazdów? Tylko przy pomocy półśrodków.

Kolejny ważki problem – przy Żywieckiej nie ma gdzie zaparkować.

Zobacz też: Nikt nie chce budynków po sądeckim PKS-ie? Stoją puste od 2014 roku

Jednak z dotychczasowych dyskusji tak naprawdę nic nie wynikło, a kto był w MOPS przy Żywieckiej, temu tłumaczyć nie trzeba, że sprawa wymaga jak najszybszego rozwiązania. Teraz rozeszła się informacja, że obecne władze miasta już wypowiedziały umowę najmu budynku przy Żywieckiej. Placówka ma tam działać jedynie do końca tego roku. Ale gdzie przenieść MOPS? Zapytała o to wprost radna Iwona Mularczyk. Bo przecież przeniesienie takiej instytucji to nie bułka z masłem. Trzeba do tego odpowiedniego sprzętu i ludzi. Jednocześnie placówka musi działać, nie wolno zawiesić jej funkcjonowania. Tym bardziej, że mieści się tu m.in. Zespół ds. Orzekania Niepełnosprawności, który musi spełniać określone ustawami wymogi.

Odpowiedź wiceprezydent Magdaleny Majki jest jednak bardzo enigmatyczna. – Obecnie trwają rozmowy z potencjalnymi najemcami, weryfikowane są potencjalne budynki pod kątem działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz działającego przy nim Powiatowego Zespołu ds. orzekania niepełnosprawności. Urzędnik zapewnia jednocześnie, że zachowana zostanie ciągłość pracy obu instytucji.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu