Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 31 października. Imieniny: Urbana, Saturnina
18/10/2020 - 16:05

Nowy Sącz: tutaj pozbędziesz się drobnych elektroodpadów, a co z butelkomatami?

Zalegające w domach zużyte żarówki, baterie, tusze, płyty CD/DVD i inne elekroodpady są prawdziwym utrapieniem. Co z nimi zrobić, gdy się zużyją, wyczerpią, gdzie je wyrzucić? Do tej pory sądeczanie dbający o środowisko naturalne, by pozbyć się tych elektrośmieci musieli fatygować się do działającego w mieście Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Teraz będą mieli ułatwienie, bo w wybranych punktach miasta stanęły automaty, do których takie odpady można będzie wrzucić.

Wspomnijmy również, że w niektórych sklepach na terenie Nowego Sącza, jak również w Urzędzie Miasta, zaraz przy wejściu do ratusza ustawione są pojemniki, do których można wyrzucić na przykład zużyte baterie.

Przy ulicy Nadbrzeżnej i Rejtana ustawiono właśnie pierwsze automaty, na drobne elektroodpady. Można do nich wrzucać: zużyte żarówki, baterie, tusze, płyty CD/DVD, drobną elektronikę, telefony oraz ładowarki. Pojemnik jest podzielony na komory i bardzo czytelnie oznakowany. Automat ma siedem pojemników. Każdy z nich ma pojemność 33 litrów i każdy z jest na inny rodzaj elektrośmiecia.

- Poprzez ustawienie takich urządzeń, chcemy zwrócić uwagę mieszkańców miasta Nowego Sącza, iż elektroodpady są niebezpieczne dla środowiska i nie wolno wyrzucać ich razem z innymi odpadami – czytamy na stronie Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Czytaj także: Co z tym butelkomatem w Nowym Sączu?

Mieszkańcy, idąc do pracy, na spacer czy do sklepu, mogą zabrać ze sobą drobne elektroodpady i pozbyć się ich zgodnie z prawem, bez konieczności specjalnego wyjazdu do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Są to na razie dwa takie punkty. Czy to wystarczy?

Przypomnijmy również, że w ubiegłym roku sporo mówiło się w mieście o potrzebie zainstalowania butelkomatów.

Inicjatorem tego przedsięwzięcia był klub radnych „PiS Wybieram Nowy Sącz". Pomysł dotyczący umieszczenia w Nowym Sączu butelkomatów spotkał się z pozytywnym odzewem wielu sądeczan,

Klub radnych PiS Wybieram Nowy Sącz w maju 2019 roku złożył projekt uchwały dotyczący instalacji tzw. butelkomatu umożliwiającego skup plastikowych butelek od mieszkańców miasta. Choć rada miasta przegłosowała projekt, a spółka Nova miała przygotować analizę ekonomiczną i ekologiczną przedsięwzięcia, radni do dzisiaj nie wiedzą jakie są losy ich inicjatywy.

Czytaj także: Nowy Sącz: te projekty zwyciężyły w Budżecie Obywatelskim na 2021 rok. Zobacz!

- W tej sprawie do dzisiaj nie mamy żadnej odpowiedzi. Zapadła błoga cisza na ten temat – mówi Michał Kądziołka, przewodniczący klubu PiS – Wybieram Nowy Sącz.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)