Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
05/03/2015 - 17:23

Nowy Sącz: Umowa na budowę sądu rejonowego podpisana

Dzisiaj (5 marca) w Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu podpisano umowę z warszawską firmą Warbud-Infrastruktura na budowę w naszym mieście nowej siedziby sądu rejonowego. Inwestycja będzie realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Zadanie to ma być zrealizowane w ciągu 33 miesięcy. Wykonawca deklaruje już, że budynek zostanie oddany do użytku w krótszym terminie.
Umowa została podpisana w obecności wielu zaproszonych gości m.in. Wojciecha Węgrzyna, podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Jana Paziewskiego, dyrektora Departamentu Budżetu Skarbu Państwa i Efektywności Finansowej w Ministerstwie Sprawiedliwości, a także Roberta Kałuży, dyrektora Departamentu Wsparcia Projektów Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Na sali, w której złożono podpisy pod umową obecne były także władze miasta i powiatu, przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Sądu Apelacyjnego w Krakowie, Sądów Okręgowych i Rejonowego apelacji krakowskiej, no i oczywiście przedstawiciele spółki Warbud, która w tym projekcie jest podmiotem prywatnym, angażującym się w to przedsięwzięcie. Firmę tę wyłoniono spośród pięciu oferentów, którzy stanęli do przetargu.

Budowa Sądu Rejonowego w Nowym Sączu jest projektem pionierskim w skali kraju. Będzie on realizowany w formule partnerstwa publiczno – prywatnego, gdzie po raz pierwszy w takim przedsięwzięciu uczestniczy jednostka skarbu państwa. Umowa została zawarta między Sądem Okręgowym w Nowym Sączu, będącym podmiotem publicznym, a firmą Warbud.

Warszawska spółka, będąca podmiotem prywatnym zaprojektuje i wybuduje nową siedzibę sądu rejonowego, a po zrealizowaniu inwestycji będzie go użytkować i zarządzać nim przez okres 20 lat. Partner prywatny od skarbu państwa dostawać będzie tzw. opłatę za dostępność.

Po zakończeniu tego okresu, nieruchomość wraz z budynkiem sądowym zostanie przekazana do dyspozycji trwałemu zarządcy, czyli Sądowi Okręgowemu w Nowym Sączu.

Całkowita wartość projektu opiewa na około 125 636 000 złotych (brutto). Jest to kwota niezbędna do przygotowania projektu, budowy, a potem utrzymania i zarządzania wspomnianym obiektem.

Budowa nowej siedziby sądu rejonowej jest koniecznością. Jednostki sądowe rozlokowane są bowiem obecnie w kilku punktach miasta. Nowy obiekt ma poprawić warunki lokalowe sądowych agend.

- Podpisanie tej umowy jest moim zdaniem wydarzeniem historycznym – powiedział Wojciech Węgrzyn, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. – Miejmy nadzieję, że inwestycja w Nowym Sączu zapoczątkuje w Polsce szereg innych, podobnych inwestycji w przyszłości. Dla takich inwestycji Ministerstwo Sprawiedliwości daje „zielone światło”. Mamy nadzieję, że takich budynków będzie więcej. Szlak został przetarty. Przygotowania trwały kilka lat. Umowa na realizację zadania w Nowym Sączu została podpisana. Wybraliśmy, jestem przekonany, najlepszego wykonawcę.

Zdaniem podsekretarza stanu korzyści z podpisania takiej umowy są obopólne. Realizacja inwestycji w takiej formule jest korzystna zarówno dla Skarbu Państwa, ze względu na wymierne oszczędności związane z budową i utrzymaniem obiektu, a także dla podmiotu prywatnego czyli firmy, która wybuduje i będzie zarządzać budynkiem, bo realizacja takiego zadania gwarantuje pracę ludziom.

- Mam nadzieję, że za kilka lat będziemy mogli powiedzieć, że był to „strzał w dziesiątkę” – dodaje Węgrzyn.

Nie krył radości z zawarcia umowy Mieczysław Kamiński, prezes Sądu Okręgowego w Nowym Sączu

- Stało się to po kilkuletnich przygotowaniach – mówi prezes SO w Nowym Sączu. – Realizacja takiego zadania wymagała skrupulatnych analiz, czy to przedsięwzięcie w ogóle jest możliwe. Cieszę się, że udało się. Nie powiem, że teraz mamy „z górki”, bo jeszcze sporo pracy przed nami, ale znaleźliśmy się na ścieżce, która doprowadzi do otwarcia nowej siedziby sądu rejonowego w Nowym Sączu.

Sąd rejonowy jest największym sądem w okręgu nowosądeckim. Funkcjonuje on obecnie w czterech budynkach na terenie miasta.

- Takie rozproszenie powoduje trudności w zarządzaniu. Przy tych budynkach brakuje miejsc do parkowania – stwierdza prezes Kamiński. – Po zrealizowaniu inwestycji sąd będzie miał nowoczesną siedzibę wraz z parkingiem.

Inwestycja ma być wykonana w ciągu 33 miesięcy. Podmiot prywatny czyli firma Warbud deklaruje, że zadanie to zrealizuje w krótszym terminie.

- Dzisiaj podpisaliśmy umowę, kolejnym krokiem będzie zamknięcie sprawy dotyczącej finansowania przedsięwzięcia
– mówi Mirosław Józefczuk, członek Zarządu firmy Warbud S.A. – Posiadamy już promesy udzielone przez dwa banki na realizację inwestycji. Kolejnymi etapami będą złożenie projektu architektonicznego, nad którym pracujemy już od pewnego czasu, uzyskanie pozwolenia na budowę i rozpoczęcie budowy. Obiekt będzie nowoczesny i godny. Postaramy się zrealizować tę inwestycje w krótszym terminie, niż przewidywany 33 miesięcy. Ten termin nie jest zagrożony.

Mirosław Józefczuk przyznaje, że spółka Warbud jest przygotowana na realizacje tego zadania w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Korzysta bowiem z doświadczenia spółek – sióstr m.in. działającej w Niemczech. Jak przyznaje Józefczuk jest to spółka posiadająca 15-letnie doświadczenie w realizacji inwestycji w takiej właśnie formule.

- W ramach grupy spółek jest również taka, która zajmuje się zarządzaniem takimi właśnie projektami i to ona będzie po wybudowaniu obiektu sadowego zarządzać przez 20 lat tym budynkiem – stwierdza Józefczuk.

Prace nad koncepcją architektoniczną rozpoczną się już niebawem. Koniec prac wstępnie zaplanowany jest na grudzień 2017 roku, zaś przekazanie obiektu do eksploatacji w pierwszym kwartale 2018 roku.

Obiekty, które zwolnią się po przeprowadzce sądu rejonowego do nowego budynku zostaną również zagospodarowane przez sąd.

(MIGA)
Fot. (MIGA)







Dziękujemy za przesłanie błędu