Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
03/05/2020 - 14:10

Nowy Sącz: Vivat Maj! Trzeci Maj! W dobie pandemii

W Nowym Sączu ani w regionie w tym roku święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja nie jest obchodzone tak uroczyście, jak w poprzednich latach. Spowodowała to pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia.

Dzisiaj świętujemy 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku.

Ustawa Rządowa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

Święto 3 Maja zawsze było okazją do świętowania nie tylko w Nowym Sączu, ale także w regionie. W tym dniu po uroczystych obchodach odbywały się festyny, mieszkańcy regionu, gdy była pogoda, spotykali się rodzinnie.

W poprzednich latach w Nowym Sączu patriotyczne obchody poprzedzała uroczysta msza święta odprawiana w Bazylice św. Małgorzaty, po czym uczestnicy przechodzili ze świątyni na plac 3 Maja pod znajdujący się tam pomnik Stanisława Małachowskiego, marszałka Sejmu Czteroletniego.

Sądeczanom ta postać powinna być szczególnie bliska. Dlaczego?

Otóż marszałek Stanisław Małachowski był także starostą sądeckim.

Dzisiaj sądeczanie, z powodu pandemii koronawirusa, obchodzą to święto w domach.

Nie ma radosnego, jak w poprzednich latach podniosłego fetowania ważnej, historycznej rocznicy. Miasto jest praktycznie puste.

Na placu 3 Maja pod pomnikiem marszałka jeden z posłowie, prezydent miasta, przewodnicząca Rady Miasta oraz sądeccy radni, z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa, złożyli kwiaty.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe