Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
15/06/2018 - 13:25

Nowy Sącz: W końcu wszystkie dzieci będą jeździć za darmo autobusami MPK

Po interpelacjach radnych i interwencji rodziców u Rzecznika Praw Dziecka, miasto wreszcie wprowadzi przepisy, dzięki którym wszystkie dzieci będą mogły korzystać z darmowych przejazdów do i ze szkoły oraz przedszkola w autobusach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Wcześniej, z powodu luki prawnej, dzieci w wieku od 4 do 6 lat były pozbawione tego przywileju.


- Ponad dwa lata temu jako Rada Miasta przyjęliśmy wniosek prezydenta o przyznaniu dzieciom i młodzieży darmowych przejazdów do i ze szkoły. W przepisach zostało to zapisane, że darmowe przejazdy dotyczą dzieci i młodzieży uczęszczających do przedszkola i szkoły, ale w następnym zdaniu został określony wiek od 6 do 24 roku życia – opowiada o kulisach sprawy radny Tadeusz Gajdosz.

- Inny przepis mówi o darmowych przejazdach dla dzieci od urodzenia do czwartego roku życia, więc pominęliśmy maluszków od 4 do 6 roku życia a przecież i one korzystają z przedszkola, bo do takiej placówki dziecko może uczęszczać od 3 roku życia. Tym samym przepis od początku był błędnie sformułowany - obrazuje radny.

Zobacz też: Bezpłatne przejazdy do szkoły dla sądeckich uczniów

O interwencję w tej sprawie poprosili Gajdosza rodzice. Dwie pierwsze interpelacje spotkały się z odmową - prezydent skupił się m.in. na tym, że dzieci w wieku od 4 do 6 lat nie podlegają obowiązkowi szkolnemu i tym samym nie ma żadnych podstaw do przyznania im ulgi. Na takie dictum rodzice oddali sprawę do Rzecznika Praw Dziecka – argumentacja miasta była dla nich kuriozalna.

Sam Gajdosz też nie dał za wygraną i podniósł temat po raz trzeci. Skupił się na ripoście, że w myśl obowiązującego prawa dzieci uczęszczające do szkół ponadgimnazjalnych też obowiązkowi szkolnemu nie podlegają a przywilej darmowych dojazdów do i ze szkoły otrzymały. Przypomniał też, że dzieci chodzą do przedszkola już od 3 roku życia.

Zobacz też: Wielka niesprawiedliwość (?), czyli o darmowych przejazdach dla uczniów

Upór się opłacił, argumentacja okazała się celna, bo jak informuje wiceprezydent Jerzy Gwizdż trwają właśnie prace nad zmianą spornych zapisów. Przy czym samorządowiec zastrzega jednocześnie, że nowe regulacje wymagają zatwierdzenia przez związki zawodowe MPK oraz przez gminy, które przystąpiły do porozumienia o wspólnej komunikacji. Tym samym na rozstrzygnięcie sprawy, na wejście w życie nowej uchwały, trzeba zaczekać do września. Ulgami na przejazd do i ze szkoły objęte są również dzieci ze Starego Sącza i Nawojowej 

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: KSDziękujemy za przesłanie błędu