Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
08/03/2023 - 08:00

Nowy Sącz: Willa Ave, w której narodziła się prasa sądecka za sąsiada będzie miała apartamentowiec

Kolejny nowoczesny apartamentowiec już za chwilę będzie wznoszony przy ul. Jana Matejki w Nowym Sączu. Właśnie ruszyła jego budowa. Budynek będzie sąsiadował bezpośrednio z XIX – wieczną Willą Ave. To jeden z piękniejszych, starych budynków w mieście.

Czytaj także: Nowy Sącz: nie milkną echa kontroli Urzędu Zamówień Publicznych przetargu na budowę stadionu Sandecji

Nowy apartamentowiec będzie sąsiadować bezpośrednio z niszczejącą od wielu dekad Willą Ave. Stary budynek, którego główna fasada ozdobiona jest przepięknymi drewnianymi elementami, które próżno szukać w późniejszym budownictwie przylega jedną ściana budynku do innego nowoczesnego apartamentowca, który stanął przy ul. Matejki kilka lat temu.

Willa Ave wraz z przyległym terenem jest własnością prywatną. To właśnie na tej dużej działce ruszyła budowa kolejnego apartamentowca.

Obecnie jest to wielki plac budowy. Można zobaczyć stojący tam dźwig. Widać głębokie wykopy, wywożona jest ziemia.

Nowy apartamentowiec ma być oddany do użytku w 2024 roku.

A co przepiękną wołającą o ratunek Willą Ave. Z tym budynkiem wiążę się kawał wspaniałej historii miasta.

Przypomnijmy, że o XIX - wiecznej Willi Ave zrobiło się głośno w Nowym Sączu w 2020 roku. O ocalenie niszczejącego od lat budynku przetoczyła się wówczas w mieście prawdziwa batalia.

Kiedy w przestrzeni publicznej pojawiła się informacja, że budynek został z „powodu złego stanu technicznego” wyłączony przez ówczesnego kierownika sądeckiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z wojewódzkiej ewidencji zabytków, natychmiast wylała się fala oburzenia nowosądeczan. Na forach społecznościowych zawrzało.

Dla wielu mieszkańców decyzja o wyłączeniu budynku z wojewódzkiej ewidencji była niezrozumiała. Wielu sądeczan obawiało się przede wszystkim, że taka decyzja stworzy możliwość wyburzenia Willi Ave.

Czytaj także: Znów głośno o stadionie Sandecji. Przetarg został przeprowadzony z naruszeniem przepisów

Wielu ludzi, którym nie był obojętny los wilii przy ul. Matejki stanęło murem za tym, by ponownie pieczę nad nią przejął konserwator zabytków. Społeczny głos został dostrzeżony. Sprawą zajął się Wojewódzki Konserwator Zabytków i Willa Ave z powrotem trafiła na listę zabytków.

- Willa Ave przy ul. Matejki w Nowym Sączu została wpisana do rejestru zabytków decyzją Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – powiedziała „Sądeczaninowi” Barbara Karkoszka, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. – Została ona podjęta 19 maja 2022 roku.

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ

Zrujnowana Willa Ave czeka na ratunek. W jej sąsiedztwie stanie kolejny apartamentowiec
Kolejny nowoczesny apartamentowiec już za chwilę będzie wznoszony przy ul. Jana Matejki w Nowym Sączu. Właśnie ruszyła jego budowa. Budynek będzie sąsiadował bezpośrednio z XIX – wieczną Willą Ave. To jeden z piękniejszych, starych budynków w mieście.


Dziękujemy za przesłanie błędu