Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 października. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
01/11/2019 - 08:00

Nowy Sącz: wolontariusze kwestują na trzech nekropoliach!

W dniu Wszystkich Świętych wspominamy tych, co odeszli. Swoich bliskich, przyjaciół, znajomych. Ludzi, których znaliśmy. Na ich grobach zapalamy światełko pamięci, odmawiamy cichą modlitwę. Dzisiaj i jutro (1 i 2 listopada) na sądeckich cmentarzach będzie można wesprzeć datkiem szczytną akcję odnowy zabytkowych nagrobków.

W tym roku jest to już XIX kwesta „Ratujmy Sądeckie Nekropolie”. W kweście będzie brało udział ponad stu wolontariuszy reprezentujących różne sądeckie stowarzyszenia i organizacje.

Datki na ratowanie zabytkowych grobowców zbierane będą dzisiaj (1 listopada) - od godz. 9 do 17 na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana, na osiedlu Gołąbkowice oraz na osiedlu Helena.  Kwestarze będą stali w stałych miejscach przy tablicach informujących o zbiórce.

Natomiast 2 listopada, w Dzień Zaduszny, zbiórka odbędzie się tylko na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana oraz na cmentarzu Gołąbkowickim.

- W tym dniu kwesta będzie trochę krótsza – mówi Jakub Bulzak, prezes Związku Sądeczan. – Rozpocznie się o godz. 10 i zakończy między godz. 14, a 15. Na cmentarzu na osiedlu Gołąbkowice będzie uruchomione jedno stanowisko i na pewno jedno na cmentarzu komunalnym.

Organizatorzy tegorocznej kwesty liczą, że, dzięki hojności ofiarodawców, którzy wrzucą datek na tak szczytny cel do puszki wolontariusza, uda się przekroczyć kwotę 30 tysięcy złotych.

Przez osiemnaście lat trwania kwesty udało się odnowić 114 zabytkowych nagrobków.

W tym roku podobnie, jak w poprzednich latach darczyńcy, którzy wesprą tegoroczną akcję otrzymają pocztówkę przedstawiającą jeden z odnowionych dużych grobowców na cmentarzu komunalnym. Dzieciaki mogą liczyć na słodkości, które będą rozdawane dzięki uprzejmości Urzędu Miasta w Nowym Sączu.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)