Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 października. Imieniny: Michaliny, Michała, Piotra
22/09/2021 - 14:30

Nowy Sącz: wybory się nie odbyły, bo nikt nie mógł poprowadzić zebrania

20 września miały się odbyć wybory do zarządu osiedla Gołąbkowice. Nie było to jednak możliwe, bo nie miał kto poprowadzić zebrania - nie było upoważnionej do tego osoby.

Fot.: Tomasz Kowalski

10 września prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel ogłosił harmonogram zebrań wyborczych dla poszczególnych osiedli. Pięć dni później Rada Miasta, głosami radnych klubu "PiS – Wybieram Nowy Sącz", przegłosowała jednak przedłużenie kadencji zarządów do końca maja 2022 roku. No i zaczął się chaos, bo uchwała wchodzi w życie dopiero 1 października, a wybory na pięciu osiedlach miały się odbyć przed tą datą. (Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ).

Jednym z tych pięciu osiedli były Gołąbkowice, gdzie zebranie zaplanowano na 20 września. Nie doszło jednak do skutku. Przewodnicząca Rady Miasta Iwona Mularczyk nie upoważniła nikogo do poprowadzenia zebrania.

Skontaktowaliśmy się z przewodniczącym osiedla Gołąbkowice Antonim Rączkowskim, aby dowiedzieć się jak sytuacja wyglądała od środka. - Wybory nie odbyły się z przyczyn formalnych. Przyszło na zebranie blisko 70 osób, a więc kworum udało się zebrać. Wszystko z mojej strony było przygotowane - odpowiada.

- Pani Iwona Mularczyk nie mogła wyznaczyć osoby, bo jest na zwolnieniu lekarskim. Wybory miały się rozpocząć o godzinie 17. Czekaliśmy 15 minut. Niestety, nikt się nie pojawił. Kiedy uchwała Rady Miasta wejdzie w życie, zostaną przeniesione na maj przyszłego roku. Pandemia narasta, więc wcześniej mogłoby być ciężko zaprosić na nie ludzi - dodaje Antoni Rączkowski.

Iwona Mularczyk potwierdziła, że przebywa na zwolnieniu lekarskim. Przekazała nam, że wyznaczyła wiceprzewodniczącego Rady Miasta Artur Czerneckiego do wykonywania jej zadań, o czym zostało poinformowane biuro Rady Miasta.

Zapytaliśmy zatem Artura Czerneckiego. - Trzeba to wyjaśniać z Panią Iwoną Mularczyk. Ja nie zajmowałem się tym tematem. Tylko Pani Iwona Mularczyk ma do tego kompetencje. W ostatnim czasie zajmowałem się jedynie sesją Rady Miasta - komentuje wiceprzewodniczący.

Artur Czernecki, fot.: Iga Michalec

Już w czwartek w sądeckim amfiteatrze mają się odbyć wybory do zarządu osiedla Wólki. (m.pogwizd@sadeczanin.info, fot.: Tomasz Kowalski, Iga Michalec)Dziękujemy za przesłanie błędu