Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 sierpnia. Imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy
03/03/2019 - 20:15

Nowy Sącz: Żołnierze, strzelanina. Co działo się przy dworcu PKP?

Dzisiaj była to prawdziwa lekcja historii. Opowieść o sądeckich żołnierzach wyklętych. Żołnierskie mundury, repliki broni. Przygotowana wspaniała inscenizacja robiła wrażenie.

Mieszkańcy Nowego Sącza, którzy zgromadzili się dzisiaj po południu w okolicach zabytkowego dworca PKP w Nowym Sączu z zapartym tchem oglądali to, co działo się przed tym budynkiem.

- Inscenizacja historyczna nawiązywała do dwóch wydarzeń z historii powojennej - do starcia żołnierzy podziemia antykomunistycznego z oddziałem Ludowego Wojska Polskiego z grudnia 1946 r. oraz do ataku na magazyny Straży Ochrony Kolei przez Oddział Żandarmerii AK pod dowództwem Stanisława „Piszczka” Okrzei – tłumaczy Kamil Olesiński z GRH „Żandarmeria”.

W inscenizacji wystąpili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Żandarmeria” a także grupy rekonstrukcyjnej działającej przy nowosądeckim oddziale Polskiego Towarzystwa Historycznego, pod przewodnictwem Pawła Terebki oraz członkowie innych grup i stowarzyszeń patriotycznych działających na Sądecczyźnie. 

Uczestnicy inscenizacji mieli możliwość obejrzenia broni, sprzętu oraz umundurowania charakterystycznego dla żołnierzy podziemia antykomunistycznego. 

Wydarzenie to wpisało się w nowosądeckie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, nad którymi patronat honorowy sprawuje prezydent Ludomir Handzel.

Opr. IM, Fot. i źródło: UM w Nowym Sączu.

Opowieść o żołnierzach wyklętych
Dzisiaj była to prawdziwa lekcja historii. Opowieść o sądeckich żołnierzach wyklętych. Żołnierskie mundury, repliki broni. Przygotowana wspaniała inscenizacja robiła wrażenie.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)