Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
03/11/2022 - 16:15

Nowy S(ącz)mog: przez 76 dni w ogóle nie powinniśmy wychodzić na ulice. W tym roku będzie jeszcze gorzej

Polski Alarm Smogowy opublikował doroczny ranking miejsc, gdzie odnotowuje się największe stężenie smogu. Na jakiej pozycji znalazł się tym razem Nowy Sącz? I czy te dane są adekwatne do dzisiejszej sytuacji, bo ranking oparty jest na pomiarach pomiarów Głównego Inspektoratu Ochrony środowiska obejmujących 2021 rok, czyli okres zanim ceny opału poszły ostro w górę i zanim „zamrożono” uchwałę antysmogową w naszym województwie.

Zobacz tez: Tylko 67 złotych za metr sześcienny drewna opałowego? Zobacz jak je kupić w takiej cenie

Bez pardonu, wielu Internautów dyskutujących na forach związanych z Sądecczyzną deklaruje, że jak zabraknie pieniędzy na opał w stylu: gaz, olej, pellet, ekogroszek czy węgiel i drewno, to wrzucać będą do pieca też i inne – nazwijmy to oględnie – rzeczy, bo nikt zamarznąć nie chce.

A tu mamy nowy raport Polskiego Alarmu Smogowego, z którego wynika, też bez pardonu, że słynne „oddechowe” uzdrowisko w Małopolsce, czyli miejsce, w które wysyłamy nasze dzieci na kuracje związane właśnie z drogami oddechowymi, znalazło się w gronie trzech polskich uzdrowisk, które pod kątem jakości powietrza niewiele z uzdrowiskiem mają wspólnego. Jest i dobra wiadomość – Nowy Sącz spadł z piedestału.

- Nowa Ruda to nowy smogowy lider Polski. To dolnośląskie miasto zwyciężyło we wszystkich trzech kategoriach. Tuż za nią uplasowały się małopolskie miejscowości: Nowy Targ i Sucha Beskidzka. Na listę smogowych rekordzistów trafiły aż trzy uzdrowiska – Rabka Zdrój (województwo małopolskie), Szczawno-Zdrój (województwo dolnośląskie) i Goczałkowice-Zdrój (województwo śląskie) – czytamy w raporcie.

Zobacz też: "Sprzedam owies opałowy". Czego to w desperacji ludzie nie włożą do pieca...

Ranking opracowany jest w trzech kategoriach – najwyższego stężenia pyłów PM10, najwyższego stężenia benzo[a]pirenu i liczby smogowych dni – zwyciężyła dolnośląska Nowa Ruda. Na podium znajdują się również miejscowości z Małopolski – Nowy Targ i Sucha Beskidzka i z województwa śląskiego - Pszczyna i Wodzisław Śląski. Na listę smogowych rekordzistów trafiły aż trzy uzdrowiska – Rabka Zdrój, Szczawno-Zdrój i Goczałkowice-Zdrój.

- Na liście smogowych rekordzistów brakuje dużych miast. Przeważają małe i średnie miejscowości, jest również kilka wsi. Jeszcze kilka lat temu do rankingu trafiał Kraków, ale odkąd w stolicy Małopolski wprowadzono zakaz spalania węgla i drewna, powietrze uległo znaczącej poprawie. Stężenia pyłów i rakotwórczego benzo[a]pirenu spadły aż o 45% - czytamy w raporcie i tu musimy wrócić do tej informacji – ustawa antysmogowa jest tymczasowo zamrożona.

Na tym nie koniec, bo sami przedstawiciele zaznaczają, że jakość powietrza, szczególnie na Dolnym Śląsku, powietrza może się jeszcze pogorszyć w tym roku, gdyż rozpoczęto sprzedaż węgla brunatnego w regionie i zniesiono karalność palenia nim.

- Dużo gorzej jest wśród smogowych liderów – we wszystkich miejscowościach w rankingu powietrze nie nadawało się do oddychania przez dwa do trzech miesięcy w roku! Jeśli chodzi o średnioroczne stężenia rakotwórczego benzo[a]pirenu, to we wszystkich miejscowościach utrzymywały się na poziomie 700-1500% dopuszczalnej normy! – nie owijają w bawełnę specjaliści.

- (…) Zanieczyszczenie powietrza mamy zarówno w większych miastach (Zabrze, Rybnik), średniej wielkości (Nowa Ruda, Nowy Targ) czy wreszcie wsiach: Zabierzów czy Godów, w którym mieszka zaledwie 1900 osób – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego – To znamienne, że mała wieś Godów jest na 10 miejscu w Polsce, jeśli chodzi o liczbę dni smogowych w roku. W Godowie powietrze nie nadawało się do oddychania przez ponad dwa miesiące w roku. Jeszcze gorzej było w Nowej Rudzie – tam smog trwał 96 dni – czyli praktycznie całą zimę. Przykład Godowa pokazuje, że w pozostałych polskich wsiach najprawdopodobniej nie dzieje się lepiej – dodaje Siergiej – Bardzo przykrym spostrzeżeniem jest obecność aż trzech miejscowości uzdrowiskowych w rankingu smogowych rekordzistów. Rabka-Zdrój to aż 800% normy rakotwórczego benzo(a)pirenu. Podobnie w Szczawnie-Zdroju gdzie normę dla tego zanieczyszczenia przekroczono aż 7-krotnie!

Teraz popatrzmy na tabele zbiorcze – Nowy Sącz jest na 10 miejscu - w zestawieniu jest w sumie 15 miejscowości – jeśli chodzi o najwyższe średnioroczne stężenie rakotwórczego benza(a)pirenu. W 2021 roku odnotowano w naszym mieście aż 76 dni smogowych, czyli takich, w których w ogóle nie powinniśmy wychodzić z domu przez wzgląd na stężenie zabójczych pyłów. Zresztą przyjrzyjcie się sami.

Jak to wygląda dziś w innych miejscowościach naszego regionu? W naszej galerii zdjęć znajdziecie część odczytów. ([email protected] Fot.: Polski Alarm Smogowy / urzędy gmin)

Nowy S(ącz)mog: przez 76 dni w ogóle nie powinniśmy wychodzić na ulice. W tym roku będzie jeszcze gorzej




Polski Alarm Smogowy opublikował doroczny ranking miejsc, gdzie odnotowuje się największe stężenie smogu. Na jakiej pozycji znalazł się tym razem Nowy Sącz? I czy te dane są adekwatne do dzisiejszej sytuacji, bo ranking oparty jest na pomiarach pomiarów Głównego Inspektoratu Ochrony środowiska obejmujących 2021 rok, czyli okres zanim ceny opału poszły ostro w górę i zanim „zamrożono” uchwałę antysmogową w naszym województwie.






Dziękujemy za przesłanie błędu