Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 31 października. Imieniny: Urbana, Saturnina
02/08/2015 - 15:03

Nowy Sączu: Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego. Pierwsi modlili się strażacy

Od pielgrzymki strażaków: zawodowych i druhów z OSP z całej Sądecczyzny rozpoczął się dziś rano tradycyjny, ośmiodniowy odpust ku czci Przemienia Pańskiego w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Tegoroczny odpust przebiega pod hasłem: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.
Na sądeckiej Górze Tabor zgromadziło się na porannej mszy św. kilkuset strażaków, w imponujących trójszeregu kilkadziesiąt pocztów sztandarowych, nie zabrakło dowództwa Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu i Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.
Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Kamil Wróbel z Tarnowa. W homilii przypomniał Dekalog Strażacki, upowszechniony przez prasę lwowską w 1901 roku, w którym mowa jest o ofierze, trudzie, odpowiedzialności i honorze strażaka, ratującego dobytek i życie ludzkie od ognia, a obecnie także w sytuacjach innych zagrożeń. Oprawę muzyczną liturgii zapewniała młodzieżowa orkiestra strażacka z Mogilna oraz organista Kazimierz Plewa.

- Ja też pochodzę z rodziny strażackiej i wiem co to znaczy służba strażacka
- mówił na zakończenie Eucharystii ks. proboszcz Jerzy Jurkiewicz. – Mój ojciec była strażakiem, strażakami-ochotnikami są moi bracia i bratankowie. Wiem co to oznacza sygnał syreny strażackiej, wzywającej strażaków do akcji.

Kustosz Bazyliki św. Małgorzaty przypomniał pokrótce historię cudownego obrazu Jezusa Przemienionego.
- Dziękujemy Jezusowi za 230 lat obecności Jego cudownego wizerunku w naszej Bazylice – mówił. - Cudowny Obraz Jezusa Przemienionego pochodzący z XIV wieku pojawił się w Nowym Sączu w wieku XVI, o czym świadczy wzmianka z 1596 r. w księgach powizytacyjnych w nieistniejącym już klasztorze OO. Franciszkanów. Po kasacie klasztoru, Franciszkanie zmuszeni byli opuścić Nowy Sącz. Chcieli zabrać ze sobą cudowny Obraz. Wówczas na prośbę dziekana Kolegiaty ks. Wojciecha Mrozińskiego biskup nominat Jan Duvall postanowił, aby obraz pozostał w Nowym Sączu. 2 IX 1785 roku Obraz został przeniesiony do naszego kościoła. Jest największym skarbem Sądecczyzny. Otaczany nieprzerwanie wielką czcią wiernych.

Odpust potrwa do przyszłej niedzieli. Centralna uroczystość z udziałem ordynariusza tarnowskiego bpa Andrzeja Jeża odbędzie się w czwartek 6 sierpnia. Szykuje się wielki zamęt, gdyż poprzedniego dnia do Nowego Sącza przyjadą kolarze, ścigający się w 72. Tour de Pologne, a w czwartek nastąpi w Sączu start do szóstego etapu wyścigu. Wiele ulic zostanie wyłączonych z ruchu. Ks. Jurkiewicz z trudem skrywaną irytacją przestrzegał przed utrudnieniami, spowodowanymi przez kolarzy.

Msze odpustowe są odprawiane codziennie o godz. 6.00; 7.30; 9.00; 11.00, 14.00, 17.00, 19.00 i 21.00. Po mszy św. o godz. 19.00 koncertują zespoły, dzisiaj wystąpią Chwalcy Pana i Parafialna Szkoła Animatora. Codziennie podczas odpustu Koronka do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00, Różaniec o godz. 17.10 (gdy nie ma Mszy św. o godz. 17.00) i Nieszpory o godz. 17.

Na stoisku z napisem „Pamiątki sanktuaryjne” można nabyć trójwymiarowe obrazki Przemienienia Pańskiego i różne pamiątki z naszego sanktuarium: kubki, pudełka z nadrukiem bazyliki, medaliki. Inne dewocjonalia i książki religijne można także nabyć przy stoisku Caritas-u.
Ponadto stoją kramy z karmelkami i różną tandetą odpustową: zabawki, wisiorki etc. Chętnych na te pamiątki nie brakuje, bo jak to wrócić do domu z odpustu z pustymi rękoma?
Jak zapowiedział ks. Jurkowski kolekta odpustowa w dużej części jest przeznaczona na budowę kościoła w parafii św. Jana Pawła II na os. Wojska Polskiego w Nowym Sączu.

**
Każdy dzień odpustu ma swoją specjalną intencję i jest skierowany do innych stanów i grup zawodowych. Poniedziałek (3 sierpnia) jest poświęcony małżonkom i rodzinie, na wszystkich mszach odpustowych nastąpi odnowienie przyrzeczeń małżeńskich (zapowiedział się poprzednik ks. Jurkowskiego, bp Jan Piotrowski, ordynariusz kielecki, który ma przewodniczyć sumie odpustowej o godz. 11.00). We wtorek (4 sierpnia) odbędzie się błogosławieństwo dzieci i matek. Środa (5 sierpnia) jest poświęcona liturgicznej służbie ołtarza i kapłanom-rodakom, zostanie odprawiona msza św. dziękczynna za powołania kapłańskie. W czwartek (6 sierpnia) uroczysta suma odpustowa o godz. 11, transmitowana przez Radio RDN. W piątek (7 sierpnia) przed cudownym obrazem Przemienienia Pańskiego modlić się będą członkowie Akcji Katolickiej i innych stowarzyszeń oraz ruchów katolickich, to również dzień chorych i cierpiących, a także służb mundurowych: Policja, Służba Więzienna, Straż Miejska (sumie odpustowej będzie przewodniczył abp Zygmunt Zimowski). W sobotę (8 sierpnia) na odpust przybędą pielgrzymi z Krynicy, Doliny Popradu i Limanowej, a w niedziele (9 sierpnia) na sądeckiej Górze Tabor zjawią się rolnicy z całego regionu.

(HSZ), (mika) 
fot. własne

Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)