Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
08/08/2019 - 15:20

Nowy wiadukt w Ptaszkowej gotowy. Czy już można pod nim przejeżdżać? [ZDJĘCIA]

Koniec z urwanymi lusterkami i wgniecioną karoserią. Wąski i niski, a na dodatek lekko skręcający tunel w Ptaszkowej, który od lat był zmorą kierowców, to już przeszłość. Nowy wiadukt jest już gotowy. Od jutra będzie można pod nim przejeżdżać

Dobra wiadomość dla kierowców. Zakończyła się budowa nowego wiaduktu w Ptaszkowej i przebiegającej pod nim drogi. W czwartek budowlańcy robili jeszcze drobne poprawki, w piątek po południu, będzie już można pod wiaduktem przejeżdżać.

Prace przebiegały sprawnie i zgodnie z planem – mówi starosta Marek Kwiatkowski, który w przeddzień otwarcia zajrzał na porządkowany plac zakończonej już budowy. -  Mieszkańcy z niecierpliwością czekali na możliwość swobodnego poruszania się tą drogą. Została ona poszerzona do dwóch pasów ruchu. Zostały też wybudowane chodniki po obu stronach i pobocza wraz z urządzeniami bezpieczeństwa.

Stary wiadukt, wąski i niski,  był prawdziwą zmorą kierowców. Pod wznoszącym się na wysokości niecałych czterech metrów sklepieniem nie mieściły się ani wozy strażackie ani autobus. Przejazd dwóch aut naraz kończył się nierzadko urwanymi lusterkami i wgnieciona karoserią.

Nowy wiadukt ma dwanaście metrów wysokości. Powstał w nowoczesnej technologii. Nowa konstrukcja została nasunięta we właściwe miejsce przy wykorzystaniu siłowników hydraulicznych.

Czytaj też PKS-y powstaną z martwych? Na sądeckie drogi może wrócić państwowy transport

- Przygotowywano ją od lutego poza linią kolejową. Potężny wiadukt, ważący 2 tysiące 700 ton, na co składa się tysiąc metrów sześciennych betonu i 260 ton stali,  miał do pokonania 45 metrów – tłumaczyła Dorota Szalacha z biura prasowego małopolskiego oddziału Polskich Linii Kolejowych.  

czytaj też Jak to jest z tą budową linii Podłęże-Piekiełko. Sprawdzamy co w torach piszczy 

Inwestycję kolej zrealizowała przy współpracy z powiatowym samorządem. Sądeckie starostwo  uzyskało wszelkie niezbędne pozwolenia i pokryło koszt dokumentacji, która kosztowała ponad 184 tysiące złotych. Koszt całego przedsięwzięcia, wiadukt wraz z drogą,  to blisko 6 milionów złotych.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot.  Maria Olszowska, PLK

Nowy wiadukt w Ptaszkowej już gotowy
Jeszcze tylko ostatnie poprawki i już można jechać.


Dziękujemy za przesłanie błędu