Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
14/12/2022 - 12:00

O tych pieniądzach decydują mieszkańcy. Wiemy na co je wydadzą w kolejnym roku

Mieszkańcy gminy Łącko mają do dyspozycji blisko milion złotych ze środków Funduszu Sołeckiego. Na co wydadzą te pieniądze w 2023 roku? Wśród wydatków inwestycyjnych dominują remonty dróg, ale mieszkańcy przeznaczą też pieniądze na mniejsze zadania.

Czytaj również: Pierwsza dostawa opału dotarła do gminy. Jak mieszkańcy mogą odebrać węgiel?

Ponad 950 tysięcy złotych mają w kolejnym roku do dyspozycji sołectwa gminy Łącko. Mieszańcy każdego z 16 sołectw wybrali zadania, które chcą zrealizować za należne im pieniądze z Funduszu Sołeckiego.

W co chcą zainwestować mieszkańcy? Około 334 500 złotych zostanie przeznaczonych na wydatki inwestycyjne – to w większości modernizacje dróg gminnych. Ale prawie dwa razy tyle mieszkańcy wydadzą na tzw. zadania bieżące.

Co kryje się pod tym hasłem? Jak tłumaczy pracownica księgowości Urzędu Gminy Łącko, Anna Piksa, są to np. drobne remonty dróg, zakup materiałów, usługi koparką, zakup wyposażenia na plac zabaw, renowacja nawierzchni boiska sportowego, drobne remonty w remizach Ochotniczych Straży Pożarnych, ale też promocja sołectwa czy zakup strojów regionalnych.

To może Cię zainteresować: Tutaj odbywają się największe imprezy w regionie. Amfiteatr pod chmurką po liftingu

Sołectwo Brzyna w Funduszu Sołeckim na rok 2023 ma do dyspozycji 54 992 złote. 34 tysiące z tej kwoty mieszkańcy chcą przeznaczyć na modernizację drogi gminnej (Jastrzębówka). 2 tysiące złotych trafi do Ochotniczej Straży Pożarnej na zakup samochodu. Resztę kwoty mieszkańcy przeznaczyli na wydatki bieżące.

53 922 złote – to kwota, która przysługuje sołectwu Czarny Potok. Zdecydowaną większość środków mieszkańcy chcą przeznaczyć na modernizację jednej z dróg gminnych. Na remont wydadzą ponad 40 tysięcy z Funduszu Sołeckiego. Reszta kwoty to wydatki bieżące. Wśród nich jest np. zakup strojów regionalnych.

Czerniec dysponuje kwotą 61 598 złotych, którą w całości chce przeznaczyć na różne zadania bieżące. Jazowsko z Funduszu Sołeckiego na rok 2023 otrzyma 69 484 złote. Mieszkańcy chcą wyremontować jedną z dróg gminnych, więc przeznaczyli na ten cel 50 tysięcy złotych. Mieszkańcy Jazowska chcą też wesprzeć OSP kwotą 3 tysięcy złotych na zakup samochodu. Resztę przeznaczą na wydatki bieżące.

Sołectwo Kadcza w Funduszu Sołeckim na rok 2023 ma do dyspozycji 64 784 złote, a mieszkańcy Kiczni 63 984 złote. Mieszkańcy tego drugiego sołectwa chcą wydać z tej kwoty 20 tysięcy złotych na modernizację drogi na Oborzyska.

To może Ci się przydać: Zimowy koszmar kierowców. Kto odpowiada za odśnieżanie dróg w gminie Łącko?

Zdecydowaną większość swoich środków mieszkańcy Łazów Brzyńskich wydadzą na remont drogi Masiowa. To zadanie inwestycyjne pochłonie ponad 41 tysięcy złotych. Sołectwo ma do dyspozycji w sumie 44 152 złote.

Łącko – jako najbardziej liczne sołectwo – dysponuje największą kwotą z Funduszu Sołeckiego. Jest to 80 714 złotych. Niecałe 60 tysięcy złotych przeznaczonych zostanie jednak na remonty dróg. Modernizacji doczekają się trzy drogi, m.in. Kicznia – Pod Pożogi oraz Łącko – do Lipienia. Na każdy z tych remontów mieszkańcy przeznaczyli 19 tysięcy złotych.

Również mieszkańcy Maszkowic chcą wyremontować jedną z dróg – Na Obłaz. Na to zadanie wydadzą 42 tysiące złotych z całej puli środków w wysokości 64 984 złotych. Nieco więcej do wydania mają mieszkańcy Obidzy. Z Funduszu Sołeckiego dostaną 68 484 złote. Mieszkańcy zdecydowali, że 20 tysiące złotych z tej kwoty wydadzą na modernizację drogi Obidza – Jastrzębówka. Resztę przeznaczyli na wydatki bieżące.

Zadania bieżące zdominowały też wydatki innych sołectw gminy Łącko. Szczereż ma do dyspozycji 49 379 złotych. Za część tej kwoty mieszkańcy chcą kupić np. stroje regionalne. Wola Kosnowa dysponuje budżetem z Funduszu Sołeckiego w wysokości 61 787 zł, a Wola Piskulina – 38 924 zł.

Na wydatkach bieżących skupili się też mieszkańcy Zagorzyna i Zarzecza. Ci pierwsi mają do wydania w kolejnym roku 64 284 złote, a mieszkańcy Zarzecza – 47 427 zł. Mieszkańcy Zabrzeży dysponują kwotą 65 984 złote, przy czym 25 tysięcy złotych chcą przeznaczyć na modernizację drogi Na Wójciki. ([email protected], fot. SKS – widok na Jazowsko i Kadczę)Dziękujemy za przesłanie błędu