Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
14/04/2020 - 17:00

Obowiązek zakrywania nosa i ust już od czwartku. Znamy szczegóły rozporządzenia

Najpierw były zapowiedzi, teraz jest już projekt rozporządzenia dotyczącego obowiązku zakrywania ust i nosa, co ma nas chronić przed zakażeniem koronawirusem. Czy muszą to być koniecznie maseczki lub przyłbice? Czy przepisy dotyczą także wszystkich miejsc pracy?

Resort zdrowia właśnie opublikował przepisy wchodzącego w czwartek, 16 kwietnia,  rozporządzenia dotyczącego obowiązku zakrywania ust i nosa, co ma nas chronić przed zakażeniem koronawirusem.

Czytaj też Maseczki których nie ma, będą obowiązkowe. Dwie sądeckie firmy już je produkują

Szczegóły przedstawił  rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, który zastrzegł, że nie musi to być maseczka. Można to zrobić także za pomocą chusty czy innego materiału.

Nakaz osłaniania twarzy będzie obowiązywać w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach i placówkach  handlowych oraz na targowiskach.

Dotyczy to także środków publicznego transportu zbiorowego. Bardziej złożone mają być zasady dotyczące prywatnych samochodów. Wedle zarządzenia usta i nos trzeba zakrywać w autach, którymi jadą „osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie”.

czytaj też Koronawirus porady: maseczka ochronna z t-shirta, ręcznika lub filtra

Nakaz dotyczy także terenów zielonych, takich jak  parki, zieleńce, promenady, bulwary czy lasy.

Co z noszeniem maseczek w pracy?

- Jeżeli pracodawca wprowadza wszelkie wymogi bezpieczeństwa, jest zapewniony odstęp między pracownikami, są zapewnione płyny dezynfekcyjne, tam nie ma i nie będzie wymogu, żeby też stosować maseczkę. Oczywiście tam, gdzie kontakt między osobami jest bliski, zawsze można te maseczki wprowadzić – przytacza wyjaśnienia rzecznika resortu zdrowia „Dziennik Gazeta Prawna”.   

Czytaj też Koronawirus zdemolował im biznes. Czy mogą zrobić lepszy na szyciu maseczek? 

Co w sytuacjach, kiedy będzie nas legitymować na przykład policjant, który zechce ustalić naszą tożsamość? Wówczas – mówi rozporządzenie – funkcjonariusz może zażądać odkrycia ust i nosa.

[email protected] fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe