Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
29/07/2021 - 22:35

Obowiązkowe szczepienia dla pracowników ochrony zdrowia?

Rząd rozważa wprowadzenie obowiązkowych szczepień pracowników ochrony zdrowia. Do tej pory zaszczepiło się ponad 90 proc. lekarzy. Wysoki współczynnik szczepień dotyczy też pracowników innych specjalności w służbie zdrowia. A ilu medyków zaszczepiło się w naszym regionie?

Premier Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Gdańsku był pytany o dalsze działania dotyczące zwiększenia liczby szczepień przeciw COVID -19 w Polsce. Odpowiadając na kolejne pytania dziennikarzy, wspomniał, że Rada Medyczna zastanawia się nad obowiązkowymi szczepieniami dla pracowników ochrony zdrowia.

- Jeśli czwarta fala będzie nadal bardzo poważnym zagrożeniem to nie wykluczamy dalej idących kroków – mówił premier podczas konferencji. - Coraz więcej państw Unii Europejskiej stosuje zasadę „taką, że służba zdrowia musi się obowiązkowo zaszczepić i o tym też dzisiaj wieczorem (26 lipca – przyp. red.) będziemy na Radzie Medycznej debatować.

I dodał:

– Służba zdrowia w szczególności powinna być uodporniona na COVID-19. Obywatel przychodząc do szpitala czy do placówki zdrowia musi mieć względną pewność, że nie zostanie zakażony - powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier przypomniał, że ok. 90 proc. lekarzy jest już zaszczepionych. Przyznał także, że wysoki współczynnik szczepień dotyczy również pracowników innych specjalności w służbie zdrowia. Dlatego jak stwierdził, w tym przypadku "margines ryzyka jest niewielki".

– Ale taki wariant (obowiązkowego szczepienia w służbie zdrowia - przyp. red.) rozważamy - dodał.

Przymusu szczepień jak na razie nie ma, ale część Rady Medycznej zachęca do tego, żeby szczepienia w ramach służby zdrowia były obowiązkowe.

A ilu medyków i pracowników służby zdrowia z naszego regionu ma już za sobą szczepienie przeciw COVID-19?

Nowy Sącz

W Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu szczepienie przeciw COVID-19 mają za sobą 2 493 osoby z tzw. grupy „zero”.

-  Mówiąc o grupie „zero” mam na myśli pracowników sektora ochrony zdrowia, a do nich zaliczają się: lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, salowe, farmaceuci, ale także pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, którzy zgłosili się do szczepienia do naszego szpitala – wyjaśnia Agnieszka Zelek Rachtan, rzecznik prasowy tej placówki. – Wśród nich są oczywiście pracownicy naszego szpitala, ale także pracownicy z innych placówek nie tylko medycznych. Są to dane o osobach zaszczepionych z tej grupy od grudnia 2020 do maja br.

Jak należy przypuszczać zapewne wśród pracowników sektora ochrony zdrowia jeszcze są takie osoby, które nie zaszczepiły się i takie, które będą chciały się w ogóle szczepić.

Limanowa

W Szpitalu Powiatowym im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej po szczepieniu przeciw COVID-19 jest bardzo dużo osób stanowiących personel medyczny tej placówki.

- W grupie pielęgniarek zaszczepionych jest 78 proc – mówi Marcin Radzięta, dyrektor limanowskiego szpitala. – W grupie lekarzy – 82 proc. Kierowcy z sekcji transportu to 88 proc., ratownicy – 81 proc., rehabilitanci – 85 proc., diagności – 72 proc., administracja szpitala – 80 proc. Personel medyczny naszego szpitala, który jeszcze się nie zaszczepił stanowi 1/5 wszystkich zatrudnionych pracowników.

Jak zaznacza dyrektor Radzięta, część z tych osób nie zaszczepiło się z różnych względów.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM, Szpital w Limanowej, źródło:  wp.plDziękujemy za przesłanie błędu