Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
25/06/2014 - 14:57

Obradowali radni powiatowi: zwolnienia nauczycieli, likwidacja schroniska i remonty dróg

Wczoraj (25 czerwca) zakończyła się pierwsza część sesji Rady Powiatu Nowosądeckiego. Radni przyjęli zmiany w budżecie, a starosta nowosądecki Jan Golonka przedstawił sprawozdanie z działań Zarządu w okresie międzysesyjnym. Są złe wieści dla nauczycieli zatrudnionych w placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest powiat nowosądeckie. Szykują się spore zwolnienia.
- Jeszcze kilka dni trwa nabór do szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat nowosądecki – mówił starosta Jan Golonka. – Wiemy już, że będziemy mieli mniej uczniów niż w ubiegłym roku. Jest to spowodowane niżem demograficznym. Nasze szkoły są świetnie wyposażone, mają profesjonalną kadrę i bardzo dobre warunki do nauczania, jednak skutki niżu demograficznego dają się we znaki.

Z informacji przedstawionych przez starostę wynika, że będzie to liczba 931 uczniów, czyli o 80 mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W związku z tym pojawia się problem z zatrudnieniem nauczycieli. Kwestia ta dotyczy 60 osób. Dwudziestu z nich dostało już wypowiedzenia z pracy. Natomiast czterdziestu dwóch zgodziło się podjąć zatrudnienie z obniżonym pensum godzin.

Radni powiatowi jednogłośnie przegłosowali też likwidację Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Marcinkowicach, działającego przy tamtejszym Zespole Szkół.

- Ta decyzja wynika z całkowitego braku zainteresowania młodzieży, korzystaniem z tego schroniska - wyjaśniał Zbigniew Czepelak, dyrektor Wydziału Edukacji , Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego. – Będzie ono likwidowane i wygaszone.

Starosta mówił także o trwających konsultacjach z powiatem limanowskim i gorlickim dotyczących wspólnych projektów, które mają być finansowane ze środków unijnych przekazanych na subregiony.

Adam Czerwiński, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Sączu omówił realizowane właśnie inwestycje drogowe i odpowiadał na interpelacje radnych.

- Wyłoniliśmy właśnie wykonawcę na przebudowę ulicy Węgierskiej w Starym Sączu – mówił Czerwiński. – Podpisaliśmy także umowę z wykonawcą wyłonionym w przetargu na remont drogi powiatowej Ropa – Wawrzka - Florynka.

Została podpisana umowa z wykonawcą na remont drogi Nawojowa - Łazy Biegonickie, wybrano też wykonawcę na remont odcinka drogi w Myślcu.

- Jesteśmy po przetargach i podpisaniu umowy na wykonanie w ramach schetynówki, 12 kilometrów drogi Łącko - Czarny Potok – Naszacowice wraz z remontem mostu w Olszanie –dodał dyr. Czerwiński.

W planach PZD jest remont drogi Nowa Wieś - Łosie ze środków „powodziowych”. Został również ogłoszony przetarg na remont nawierzchni drogi: Rożnów - Rożnów Zapora. Rozstrzygnięcie – 27 czerwca 2014 r.

Radni zdecydowali również o przekazaniu 50 tysięcy złotych na dofinansowanie zakupu ambulansu dla nowosądeckiego pogotowia.

Podczas sesji, starosta Golonka otrzymał od starosądeckiego radnego Mariana Kuczaja tytuł Mecenasa Futbolu Małopolskiego przyznany przez Małopolski Związek Piłki Nożnej w Krakowie, natomiast radny Antoni Poręba, szef klubu radnych PiS, b. prezes Kolejarza Stróże otrzymał tytuł Ambasadora Futbolu Nowosądeckiego za szczególny wkład w rozwój piłkarstwa na Sądecczyźnie.

(rob)
Info: własne, Starostwo Powiatowe
Fot. SP
 


Dziękujemy za przesłanie błędu