Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
06/09/2018 - 12:30

Oczyszczacze powietrza trafią do sądeckich przedszkoli. Sprawdź, do których

Województwo Małopolskie zakupiło 1800 profesjonalnych oczyszczaczy powietrza, które mają trafić, lub już trafiły do przedszkoli i żłobków województwa. Sprawdź czy twoje dziecko w przedszkolu też będzie oddychać świeżym powietrzem.

Wielkimi krokami zbliża się jesień, a z nią sezon grzewczy. Jeśli dołożymy do tego jeszcze wzmożony ruch samochodowy to temat smogu wróci na tapetę. Aby przeciwdziałać skutkom nieczystego powietrza, które najbardziej szkodzi najmłodszym województwo małopolskie zakupiło 1800 oczyszczaczy powietrza, które zostaną zainstalowane w publicznych i niepublicznych przedszkolach, żłobkach i klubach malucha w całym województwie.


Koszt takich oczyszczaczy to 1 mln złotych. We wrześniu 932 oczyszczacze trafi do placówek gminnych a 759 do niepublicznych, reszta będzie dostarczona później. Każde urządzenie będzie dostosowane do powierzchni 60 metrowej sali. W ciągu każdej godziny będzie w stanie dwukrotnie przefiltrować całe powietrze w danym pomieszczeniu. Nowoczesne filtry mają także przeciwdziałać alergii. Oczyszczacze będą całkowicie bezpieczna dla dzieci. Wyposażono je w blokadę rodzicielską oraz funkcję automatycznego wyłączania przy próbie otwierania klapy.

Urządzenia mają trafić do placówek całkowicie za darmo. Aby wziąć udział w tym projekcie wystarczyło zadeklarować udział, za co były odpowiedzialne  gminy.  Same obdarowane placówki mają obowiązek przeprowadzić w najbliższym czasie akcję edukacyjną z udziałem dzieci i rodziców, która będzie dotyczyć zanieczyszczenia i ochrony powietrza. 

Pełna lista placówek, które otrzymają oczyszczarce powietrza jest dostępna na stronie województwa małopolskiego.

(KS) Foto. UMWMDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe