Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
05/12/2020 - 08:00

Od dziś jazda bez prawa jazdy. Czy każdy może włożyć dokument do szuflady?

Jakiś czas temu w szufladach kierowców wylądował dowód rejestracyjny, teraz wyląduje tam… prawo jazdy. To jak przełom i historyczna zmiana. W nową rzeczywistość, już bez najważniejszego dla kierowcy dokumentu, wkroczymy już w sobotę, 5 grudnia.

Prawo jazdy, które gdzieś się zawieruszyło, zostawiony w domu portfel…  od czasu do czasu zdarza się to niemal każdemu kierowcy. Kiedy w takiej sytuacji trafi się jeszcze  policyjna kontrola, mandat mamy jak nic.

Teraz idzie koniec tego utrapienia. Nadchodzi historyczna chwila i to już za dwa dni, w sobotę. Od piątego grudnia wchodzi prawo do jazdy bez prawa jazdy.

- Nowe przepisy dotyczą każdego kierowcy – wyjaśniał podczas konferencji prasowej minister Andrzej Adamczyk – polscy kierowcy, właściciele pojazdów otrzymują prawo, na które od lat czekali. Polscy kierowcy od jutra nie muszą przy sobie posiadać – bardzo wyraźnie podkreślam – przy sobie posiadać prawa jazdy, plastikowego dowodu potwierdzającego posiadane uprawnienia. Nowe prawo zwalnia ich z tego obowiązku. Nie mają już Państwo obowiązku okazywania dokumentu podczas kontroli drogowej na terenie naszego kraju.

Czytaj też Cierpliwość kierowców wystawiona na próbę. Od środy tamtędy nie przejedziecie

 Resort cyfryzacji  zachęca do korzystania  aplikację mObywatel, w której  pojawi się mPrawo Jazdy. Wystarczy dokument sfotografować i umieścić go właśnie w mObywatelu.  Teraz w razie konieczności zamiast prawa jazdy wystarczy po prostu pokazać telefon. Z pobraniem aplikacji nie trzeba czekać do 5 grudnia. Można to zrobić już teraz.

Jak podkreśla Marek Zagórski z kancelarii premiera, aplikacja nie tylko przydaje się do „wożenia” prawa każdy w komórce. W ten sposób ma  się pod ręką jeszcze inne dokumenty.

Jak informuje ministerstwo cyfryzacji,  w Polsce jest dokładnie 1 651 341 mObywateli. Tyle osób  korzysta z aplikacji, która wedle zapewnień resortu przydaje się w wielu sprawach. Jest co najmniej kilka powodów, dla których warto mieć tę aplikację pod ręką, czyli w swoim telefonie.

Dzięki profilowi zaufanemu, który jest potrzebny do zalogowania się do aplikacji) mTożsamość korzysta z danych z Rejestru Dowodów Osobistych. Po uruchomieniu aplikacji znajdą się tam wszystkie te informacje, które ma się w dowodzie, nawet zdjęcie.

– Możemy z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie – wyjaśnia Zagórski.

Czytaj tez Kończą budować wielopoziomowy parking. Takiej inwestycji jeszcze u nas nie było 

Drugi powód to mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.

– Z tego rozwiązania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów czy  skuterów – tłumaczy minister.

To jeszcze nie wszystkie zalety aplikacji. Jak może ułatwić nam życie?  Zobacz dalej na następnej stronie. Kliknij TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu