Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
01/11/2019 - 13:05

Odeszli do wieczności. Zasłużeni Sądeczanie, którzy pozostaną w naszej pamięci

Do wieczności odeszło w minionych 12 mieisącach wielu wybitnych Sądeczan, jak i ludzi, którzy z naszą ziemią związali się z wyboru i dzięki temu, co po sobie pozostawili, zasłużyli na naszą pamięć i wdzięczność.

Odeszli do wieczności. Zasłużeni Sądeczanie pozostaną w naszej pamięci
Październik 2018

Bożena Mirek
Była dyrektorką Zespołu Szkół Budowalnych im. Zenona Remiego w Nowym Sączu. Jedna z najbardziej lubianych i rozpoznawalnych sądeckich nauczycielek. Wspaniała polonistka i pedagog. Jej wychowankowie mówili o niej: „Drobna ciałem i wielka duchem”. Nie tylko nauczyła ich ojczystego języka, ale także troski o drugiego człowieka i szacunku wobec niego.

Listopad 2018

Barbara Cetnarowska, laureatka tytułu Sądeczanka Roku 2011
Barbara Cetnarowska była laureatką Plebiscytu "Sądeczanin Roku 2011”. Odeszła 12 listopada, mając 70 lat. Barbara Cetnarowska była z wykształcenia nauczycielem historii, autorką trzech książek o historii regionu, tradycji, poezji ludowej i ludziach z Sądecczyzny. Piastowała przez wiele lat mandat radnej oraz przewodniczącej Rady Gminy. Była prezesem Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich, pomysłodawczynią wielu przedsięwzięć kulturalnych i społecznych. W 1998 r. utworzyła Gminną Izbę Pamięci, wypełnioną dziełami na temat historii regionu i zbiorami etnograficznymi.

Andrzej Bulzak
Odszedł 17 listopada. Przegrał walkę z ciężką chorobą. Miał 64 lata. Był rektorem Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu. Z tym miejscem był związany przez wiele lat. Najpierw - od 2006 roku - jako prodziekan ds. studenckich Wydziału Przedsiębiorczości i Zarządzania oraz dziekan Wydziału Psychologii, potem został następcą Krzysztofa Pawłowskiego. Przed śmiercią pracował jako dyrektor Instytutu Psychologii Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu.

Eugenia Romańska
Odeszła 22 listopada w wieku 102 lat. Zasłużona harcerka, uczennica Bolesława Barbackiego, skarbnica wiedzy o Nowym Sączu i osiedlu Stara Kolonia. Eugenia Romańska dla wielu pokoleń sądeckich harcerzy była wielkim autorytetem. Swoją harcerską przysięgę złożyła jeszcze przed wojną. Za swoje zasługi otrzymała najwyższy, przedwojenny harcerski stopień instruktorski Harcmistrza Rzeczpospolitej. Była również honorowym prezesem Klubu Złotego Wieku, działającego pod patronatem Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu.

Anna Joniec
Lekarz, wieloletnia kierownik ośrodka zdrowia w Męcinie. Zmarła 25 listopada, w wieku 59 lat. Była absolwentką krakowskiej Akademii Medycznej, W latach 90. pracowała na oddziale noworodków w limanowskim szpitalu. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych zrobiła specjalizację z medycyny rodzinnej, potem ze szpitala trafiła do przychodni w Męcinie, który z czasem przekształcił się w niepubliczny zakład opieki zdrowotnej. Cieszyła się uznaniem i wdzięcznością wśród pacjentów. Spoczęła na cmentarzu w Limanowej.

Rok 2019

Znani sądeczanie, którzy odeszli do wiecznościStyczeń

Jan Stanek
31 stycznia w wieku 88 lat zmarł Jan Stanek. Był członkiem Związku Sybiraków. Przez 26 lat sprawował urząd sołtysa wsi Królowa Górna. Urodził się 2 grudnia 1931 roku w Szczepanowie w województwie tarnopolskim. Od 1990 roku był członkiem Związku Sybiraków. W 2005 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Zesłańców Sybiru. Przez 26 lat był sołtysem wsi Królowa Ruska, a później Królowa Górna. Jan Stanek to ojciec wieloletniego radnego a obecnie wójta gminy Kamionka Wielka Andrzeja Stanka.

Jan Stawiarski.
1 lutego wieku 92 lat zmarł Jan Stawiarski. Był niestrudzonym społecznikiem, sołtysem, radnym, twórcą niekomunalnej spółki wodociągowej w Trzetrzewinie w gminie Chełmiec. Jan Stawiarski zbudował punkt katechetyczny w Biczycach Dolnych, przyczynił się do budowy kościoła w Niskowej, swój czas bezinteresownie poświęcał wspólnocie lokalnej -  wpierw parafii w Trzetrzewinie, potem w Niskowej. Był zaangażowany społecznie, po roku 1989 stał się współtwórcą odradzającego się ruchu Solidarności Rolników Indywidualnych i brał udział w jedynym wtedy na Sądecczyźnie proteście rolniczym.

Jacenty Kaleta
Odszedł 20 lutego. Długoletni ratownik górski, członek Grupy Krynickiej GOPR. Za swoją działalność ratowniczą został uhonorowany wieloma wyróżnieniami, Srebrnym Krzyżem Zasługi a także odznaką za zasługi dla ratownictwa górskiego.

Barbara Scheuer
25 marca, w wieku 103 lat zmarła nestorka sądeckiej farmacji. Barbara Scheuer urodziła się 15 maja 1915 roku w Kopyczyńcach koło Lwowa. Studiowała farmację na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 1 stycznia 1952 do 1978 roku była kierownikiem największej apteki w Nowym Sączu, która przez długie lata mieściła się w Rynku pod numerem 27. W czerwcu 2016 roku odsłonięto tablicę pamiątkową na aptece przy ul. Lwowskiej 27, gdzie  apteka "Pod Opatrznością" w czasie wojny  prowadziła działalność konspiracyjną. Na tablicy umieszczone są słowa nestorki sądeckiej farmacji o pomocy partyzantom i Żydom.

Kwiecień

Kazimierz Furczoń
Pochodził z Leśnicy, bacowanie przejął po ojcu. Nazywany był bacą unijnym i ekologicznym, bo uważał, że w pasterstwie najważniejsze jest poszanowanie dla przyrody. Na dowód tego prowadził bacówkę w Łapszach Wyżnych - Nowinach, drugą miał w pobliżu domu, w Leśnicy. Był pomysłodawcą, założycielem i prezesem powstałej w 2007 r. Tatrzańsko - Beskidzkiej Spółdzielni Producentów "Gazdowie".

Grażyna Petryszak
Urodziła się w Krakowie. Ponad 35 lat mieszkała w Krynicy Zdroju. Malowała jeszcze w grodzie Kraka, jednak wyłącznie dla znajomych. Jej obrazy mają niepowtarzalny nastrój i klimat. Tematy przywoziła z licznych podróży i plenerów, które często sama organizowała. Z jej inicjatywy powstała Galeria „Pod Kasztanem”, miejsce spotkań z literaturą i sztuką. Uhonorowana została „ Złotym Herbem Krynicy ” oraz odznaką „ Zasłużony dla Kultury Polskiej ”, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Maj

Kazimierz Michulec
1 maja w Krakowie zmarł o. Kazimierz Michulec SJ, założyciel i pierwszy dyrektor Jezuickiego Centrum Edukacji w Nowym Sączu. Duchowny ukończył 62 lata. Odszedł do Pana w 42. roku życia zakonnego i 35. kapłaństwa. Ojciec Kazimierz Michulec SJ urodził się 22 lutego 1957 r. w Nowym Sączu. O. Kazimierz Michulec SJ był kapłanem głębokiej wiary i wielkiego serca, cenionym wychowawcą młodzieży. W 2003 r. otrzymał misję zorganizowania jezuickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu, które prowadził jako dyrektor do 2011, będąc równocześnie nauczycielem religii.

Ernesta Kazimiera Paruch
Siostra Ernesta Kazimiera Paruch urodziła się w 1930 roku w Rożnowie. W 1957 roku wstąpiła do zgromadzenia, zaś w 1973 roku wyjechała na misje do Zambii. Posługiwała w Lusace, Kabwe, zaś ostatnio przebywała w Kapiri Mposi, gdzie założyła i wybudowała szkołę dla sierot, która liczy 1400 uczniów. Zmarła 30 kwietnia 2019 roku, w dniu jakże szczególnym, kiedy Kościół afrykański świętuje wspomnienie Matki Bożej Królowej Afryki. Jej ciało zostało – zgodnie z osobistym życzeniem – pochowane w afrykańskiej ziemi. Pogrzeb odbył się 3 maja.

Czerwiec

Władysław Żaroffe
Był znawcą historii przedwojennego Nowego Sącza. Urodził się 23 maja 1922 roku w Nowym Sączu. Uczęszczał do I Gimnazjum im. Jana Długosza. Wiele lat pracował w PZUW i PZU (do 1997 roku). Pełnił funkcję między innymi dyrektora Inspektoratu Powiatowego w Nowym Sączu, kierownika sekcji piłki nożnej w Nowym Sączu. Był instruktorem i trenerem szachowym w Sandecji i Dunajcu, wicemistrzem Polski w szachowej grze korespondencyjnej (1983), mistrzem Nowego Sącza (1958), kolekcjonerem i filatelistą. W czasie okupacji niemieckiej był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej - AK, pomagał w przerzucie na Zachód słynnego emisariusza Jana Karskiego, który ukrywał się w domu Żaroffów.

Kazimierz Pazgan
Urodził się 4 marca 1948 roku w Starej Kamienicy. W 1982 roku założył firmę Konspol. Kazimierz Pazgan był także jednym z współtwórców Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu - WSB-NLU. Był jednym z najbogatszych Polaków i honorowym obywatelem Nowego Sącza. Zmarł w nocy z piątku na sobotę 22 czerwca, w klinice w Zabrzu. Miał 71 lat.

Władysław Piksa
Władysław Piksa tworzył historię rolniczej "Solidarności". Był założycielem niezależnych struktur rolniczych związków zawodowych w województwie nowosądeckim. Od X 1980 r. w Komitecie Założycielskim Koła NSZZ Rolników Solidarność Wiejska w Czerńcu, przewodniczącym koła, następnie przewodniczącym Zarządu Gminnego w Łącku, od II 1981 został przewodniczącym Wojewódzkiego Komitetu Założycielskiego NSZZ Rolników Solidarność Wiejska w Nowym Sączu. Był uczestnikiem I Ogólnopolskiego Zjazdu NSZZ Rolników Solidarność Wiejska w Warszawie i rok później uczestnikiem strajku w nowosądeckim Ratuszu.  Władysław Piksa był również członkiem Ogólnopolskiego Komitetu Założycielskiego „Solidarności” Rolników Indywidualnych. Wyróżniony został odznaką Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności. Zmarł w wieku 80 lat.

Dalej czytaj na następnej stronie







Dziękujemy za przesłanie błędu