Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
02/12/2019 - 17:25

„Okrągły stół” o dopłatach do wody. Program osłonowy gotowy

Jakie będą efekty zapowiadanego od kilku dni „okrągłego stołu”, czyli rozmów między Ludomirem Hnadzlem, prezydentem Nowego Sącza, a radnymi klubu PiS – Wybieram Nowy Sącz w sprawie dopłat dla mieszkańców do taryfy za wodę i ścieki? Miasto ma już gotowy program osłonowy dla mieszkańców, którzy mają niewielkie dochody.

Przypomnijmy, że podczas ostatniej, nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, radni klubu PiS – Wybieram Nowy Sącz zgodzili się przegłosować konieczne zmiany w budżecie jeszcze na ten rok mając zapewnienie, że dojdzie do spotkania między prezydentem Ludomirem Handzlem, a radnymi z tego właśnie klubu.

Podczas tego spotkania obie strony będą rozmawiały na temat przywrócenia dopłat dla mieszkańców Nowego Sącza do taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków.

Jak mówił na ostatniej sesji Michał Kądziołka, szef klubu PiS – Wybieram Nowy Sącz i wiceprzewodniczący Rady Miasta, radni tego klubu wyciągnęli do gospodarza miasta rękę, aby w tej materii konstruktywnie dyskutować.

Spotkanie, jak dowiedział się portal Sądeczanin ma odbyć się jutro.

Przypomnijmy, że cofnięte 2 sierpnia dopłaty do wody i ścieków mają wrócić. Przegłosowana uchwała w tej sprawie weszła w życie 15 października. Władze miasta czekają jednak na wykładnię, czy uchwała jest zgodna z prawem, czy nie Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Szkopuł jednak w tym, że w budżecie miasta na kończący się 2019 rok i następny 2020 nie ma zabezpieczonej kwoty na dopłaty dla mieszkańców do taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków.

Na ostatniej sesji prezydent Handzel napomknął, że ma natomiast gotowy program osłonowy na 2020 rok dla mieszkańców Nowego Sącza, których nie będzie stać na płacenie za wodę i odprowadzanie ścieków.

- Taki program jest już przygotowany – powiedział portalowi Sądeczanin.info prezydent Ludomir Handzel. - W tej chwili opiniują go nasi radcy prawni. Próg dochodowy został ustawiony stosunkowo wysoko. Jest to 200 proc. ustawowego progu, który obecnie jest stosowany. Szczegóły związane z finansami zostaną wkrótce przedstawione. Dopłaty byłyby oczywiście kierowane do mieszkańców Nowego Sącza, a nie będziemy pompowali pieniędzy do spółki Sądeckie Wodociągi. Mam nadzieję, że wcześniej, czy później uda się odzyskać kontrolę nad Sądeckimi Wodociągami i wtedy zmienimy politykę cenową.

Pracami zespołu, który pracował nad przygotowaniem programu osłonowego kierowała wiceprezydent Nowego Sącza Magdalena Majka.

- Jest to program, który ma wesprzeć te osoby, w które najbardziej uderza wysoka cena wody – tłumaczy wiceprezydent Majka. – Projekt takiej uchwały jest już gotowy. Teraz pochylają się nad nim nasi prawnicy. W dotychczas obowiązującym systemie taką samą dopłatę z budżetu miasta dostawała samotnie mieszkająca osoba w bloku, która zużywała niewielką ilość wody i taką samą dopłatę do metra sześciennego otrzymywała osoba, która mieszka w dużym domu jednorodzinnym z dużym ogrodem, który trzeba podlewać, z oczkiem wodnym, basenem. Nie było do tej pory żadnego zróżnicowania. Miasto dopłacało wszystkim mieszkańcom bez względu na ich stan majątkowy. To był paradoks, bo do osób naprawdę zamożnych dopłacaliśmy znacznie więcej, niż do osób skromnie korzystających z wody. Nie zgadzamy się z takim sposobem wydawania pieniędzy z budżetu miasta.

Wiceprezydent Majka przyznaje, że władze miasta chciałyby, aby zmienił się sposób myślenia w kwestii tego, że miasto musi dopłacać pieniądze z budżetu miasta do każdego zużytego metra sześciennego wody i do każdego metra sześciennego ścieków.

Dyskusja nad przygotowanym projektem planowana jest podczas sesji jeszcze w tym miesiącu.

- Dopłaty obowiązywałyby dla osób do pewnego progu dochodowego – dodaje wiceprezydent.

Czy mieszkańcy Nowego Sącza będą mogli liczyć na dopłaty w przyszłym roku? Ta kwestia stoi nadal pod dużym znakiem zapytania.

Na razie władze miasta czekają na werdykt Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie opublikowanej uchwały.

- Sytuację mamy taką, że prezydent miasta jest zobowiązany przywrócić dopłaty do taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków – mówi Michał Kądziołka, przewodniczący klubu PiS – Wybieram Nowy Sącz i wiceprzewodniczący Rady Miasta. – Uchwała została opublikowana. Prezydent musi respektować prawo. Bardzo na to liczę, że środki na dopłaty dla wszystkich mieszkańców znajdą się w budżecie miasta. I cieszę się, że będziemy jutro o tym rozmawiali, bo wcześniej prezydent Handzel nie brał tego tematu w ogóle pod uwagę.

Jak podchodzi radny Kądziołka do programu osłonowego, o którym wspomniał Ludomir Handzel na ostatniej sesji?

- Ważne, że prezydent coś proponuje – dodaje radny. - Trzeba o tych kwestiach rozmawiać dla dobra mieszkańców.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)