Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
08/01/2013 - 11:30

Opłatek Sybiraków. Puste miejsce przy stole

W Zespole Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu spotkali się Sybiracy i członkowie Stowarzyszenia Pamięci Polskiego Sybiru na opłatku i wspólnym kolędowaniu.
Po uroczystym powitaniu przez Antoninę Dzikowską, dyrektor szkoły, która przygarnęła sądeckich Sybiraków, prezes Stowarzyszenia Robert Sobol przekazał film dokumentalny pt. "Przeżyłem, aby dać świadectwo", który opowiada historia sądeckiego Sybiraka Zbigniewa Lewczykowskiego. Film został zrealizowany na zlecenie Narodowego Centrum Kultury przez Michała Bronowickiego z Warszawy przy udziale R. Sobola. Bohater filmu Zbigniew Lewczykowski nie krył wzruszenia odbierając płytkę CD.
Dzięki temu projektowi Stowarzyszenie Pamięci Polskiego Sybiru w Nowym Sączu wzbogaciło się o laptop, aparat fotograficzny, kamerę i 7 wysokiej klasy dyktafonów. Ten sprzęt będzie służył w codziennym dokumentowaniu działalności Stowarzyszenia oraz do nagrywaniu wspomnień Sybiraków.
Łzy pojawiły się na twarzach wielu uczestników spotkania w trakcie koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów sybirackiej szkoły. Szczególne wspomnienia syberyjskich wigilii przywołała pastorałka o pustym miejscu przy stole. Wspominano również tych, którzy to miejsce zostawili w ubiegłym roku i na przestrzeni 20. lat działalności Związku Sybiraków w Nowym Sączu.
Po koncercie ks. prałat Stanisław Czachor, Honorowy Obywatel Nowego Sącza, poświęcił opłatki i zwracając się z wielką czcią do Sybiraków zaprosił ich do składania sobie życzeń.
Za organizację i udział w spotkaniu podziękował prezes nowosądeckiego oddziału Związku Sybiraków Kazimierz Korczyński z troską zwracając uwagę na rzednące szeregi sądeckich Sybiraków.
- Z nadzieją jednak patrzę w przyszłość - mówił prezes - widząc tylu młodych ludzi, którzy mają dla nas wiele serca. Jestem przekonany, że godnie nas będą zastępować, przekazując pamięć o Golgocie Wschodu następnym pokoleniom.
(s), Fot. Daria Sobol
Dziękujemy za przesłanie błędu