Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
29/12/2019 - 14:25

Opozycyjni radni nie zostawili suchej nitki na prezydenckim programie osłonowym

Program osłonowy dla mieszkańców Nowego Sącza do wody i ścieków będzie jutro na sesji Rady Miasta kluczowym punktem obrad. Już podczas ostatniej sesji wspomniany program przygotowany przez prezydenta miasta wzbudzał sporo emocji. Opozycyjni radni nie szczędzili słów krytyki. Między innymi takich, że program różnicuje mieszkańców.

Radni na poprzedniej sesji rozpoczęli debatę nad ten temat. Rozgorzała burzliwa dyskusja, ale wtedy wiceprzewodniczący rady Artur Czernecki przerwał, przy protestach części radnych, obrady z uwagi na późną porę.

Przygotowany prezydencki lokalny program osłonowy na 2020 rok ma być wsparciem dla mieszkańców ponoszących wysokie koszty za wodę i, lub ścieki, czyli dla tych spełniających wyznaczone kryterium dochodowe wyliczone zgodnie z Ustawą o pomocy Społecznej.  

W przypadku osoby samotnie gospodarującej to kryterium wynosi 1 400,00 zł (brutto), a w przypadku osoby w rodzinie dochód będzie wynosił 1 056,00 zł (brutto).

Taką pomoc można będzie uzyskać raz na trzy miesiące. Program nie wyklucza objęcia pomocą mieszkańców, dla których ceny za wodę i odprowadzanie ścieków stanowić będą znaczne obciążenie ich domowego budżetu.

Czytaj także: Nowy Sącz: najpierw uprzedzał, potem przerwał sesję Rady Miasta

Komisja finansów publicznych, jak również komisje infrastruktury i środowiska oraz zdrowia i polityki społecznej Rady Miasta pozytywnie zaopiniowały wspomniany projekt uchwały.

W imieniu klubu radnych PiS – Wybieram Nowy Sącz głos, jako pierwszy, zabrał radny Krzysztof Głuc i nie zostawił na tym programie suchej nitki.

- Wyrażam ubolewanie z powodu rezygnacji prezydenta z programu dopłat dla mieszkańców Nowego Sącza do taryfy za wodę i ścieki. Funkcjonował on, z powodzeniem, przez kilka dobrych lat w mieście i dotyczył wszystkich mieszkańców. Teraz w lokalnym programie osłonowym mówi się o mieszkańcach ponoszących wysokie koszty opłat za wodę i, lub ścieki, ale przecież taryfa jest dla wszystkich taka sama. Nie ma mieszkańców, którzy ponoszą wysokie, średnie, czy niskie opłaty. Uważam, że taki zapis ma charakter propagandowy. Chciałbym zapytać, czy przeprowadzono rozeznanie, jakie są potrzeby w tym względzie.

Radny Głuc grzmiał, że w tekście tej uchwały są określenia nieprecyzyjne. W uzasadnieniu uchwały nie ma wyliczenia kosztów wprowadzenia programu osłonowego. Mówił, że projekt jest niedopracowany i zawiera błędy. Na koniec stwierdził, że oczywiście wskazana jest pomoc dla mieszkańców, którzy będą mieli trudności z pokryciem kosztów wody i odbioru ścieków, w związku z czym klub radnych PiS – Wybieram Nowy Sącz nie będzie sprzeciwiał się temu projektowi.

- Pomysłodawcy tego projektu nie mogli wykazać potencjalnych kosztów, bo program zaczyna od zera – ripostował w imieniu klubu radny Koalicja Obywatelska radny Józef Hojnor. – Padło tutaj zdanie: jakie są potrzeby w tym zakresie? Jest to pytanie retoryczne, bo nikt nie wie, jakie one są. Zrodził się projekt, że ci, którym należy się pomoc takie wsparcie od Urzędu Miasta dostaną. Cieszę się, że ten program został przygotowany.

O głos poprosiła radna Teresa Cabała (PiS – Wybieram Nowy Sącz), która już na wstępie stwierdziła, że wspomniany projekt uchwały nie jest do zaakceptowania. Mówiła, że wszyscy udziałowcy spółki Sądeckie Wodociągi ujęli dopłaty w projektach uchwał budżetowych swoich gmin. I to dla wszystkich mieszkańców.

Czytaj takżeNowy Sącz: ile będzie kosztował program osłonowy? Radni drążyli temat

- My w naszym projekcie segregujemy mieszkańców. Ja osobiście, wsłuchując się w głos mieszkańców, z tym nie zgadzam się - mówiła radna Cabała. – Mieszkańcy, w większości podkreślają, że nie wyobrażają sobie, że nie będzie dopłat do taryfy za wodę i ścieki. Apeluję do prezydenta Nowego Sącza, żeby się jeszcze raz nad tym programem pochylił i być może w budżecie miasta znajdzie pieniądze na dopłaty.

Radna podpowiadała, że nie muszą to być wysokie dopłaty na takim poziomie, jakie były do tej pory. Mogą być przecież niższe, ale powinni je otrzymać wszyscy mieszkańcy Nowego Sącza. Także ona dociekała, ilu mieszkańców zostanie objętych wspomnianym programem osłonowym i ile będzie kosztował.

- Przecież w budżecie miasta na 2020 rok, w ramach pomocy społecznej muszą być zabezpieczone środki na ten cel? – zauważyła radna.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Michał Kądziołka (Pis – Wybieram Nowy Sącz) włączając się do dyskusji mówił, że jest zniesmaczony tym, że w przyszłym roku część mieszkańców nie będzie miało dopłat do taryfy do wody i ścieków.

- Tę wyjątkowość zamieszkiwania w Nowym Sączu potwierdzi fakt, że większość mieszkańców za wodę i ścieki będzie płaciło więcej niż mieszkańcy Starego Sącza, Kamionki Wielkiej, Korzennej, czy Nawojowej – mówił. - Darmowe parkingi, czy komunikacja nie zrekompensują sądeczanom wspomnianych dopłat. Program osłonowy jest propozycją prezydenta Nowego Sącza i on bierze za nią pełna odpowiedzialność. Mam wątpliwości, czy ten projekt uchwały jest zgodny z obowiązującym prawem. Nie zagłosuję za nim, ale też nie będę przeciw. Dlaczego osobom niezamożnym nie pomagać, ale też z drugiej strony, dlaczego będziemy karali osoby przedsiębiorcze? Skoro jest taki pomysł na miasto, to go realizujcie. Wstrzymam się od głosu.

Radny Leszek Gieniec, przewodniczący klubu Koalicja Nowosądecka wypalił, że najgorszym błędem poprzednich władz miasta było pozbycie się udziałów w miejskiej spółce, która świadczy podstawowe usługi dla mieszkańców.

- Dzisiaj musimy się skupić nie na tym, aby pompować pieniądze do Sądeckich Wodociągów, kosztem inwestycji i infrastruktury – argumentował radny Gieniec. – Musimy się skupić na tym, jak pomóc ludziom, którzy nie są w stanie związać końca z końcem.

O dzieleniu mieszkańców Nowego Sącza na tych lepszych i gorszych mówił także radny Maciej Rogóż.

- Ciężko zrozumieć fakt odebrania dopłat do podstawowej rzeczy, jaką jest woda. Chcecie budować nowy ratusz, zaciągać na to kredyt. Chcecie zadłużać miasto. Macie na darmową komunikację, darmowe parkingi, chcecie dopłacać do błękitnego węgla – wyliczał. – Na to znajdą się pieniądze, a na podstawową rzecz, z której korzysta każdy nie ma pieniędzy. Apeluję o powrót do dopłat do taryfy za wodę i ścieki dla wszystkich mieszkańców Nowego Sącza.

Czy prezydencki projekt osłonowy zostanie przyjęty? Jutro się okaże.

[email protected], fot. IM. MŚ.







Dziękujemy za przesłanie błędu