Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
15/12/2014 - 15:46

Ostatnia droga kanclerza Zbigniewa Zielińskiego

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, rodzina i przyjaciele pożegnali Zbigniewa Zielińskiego, wieloletniego kanclerza i jej współzałożyciela. Na cmentarzu komunalnym zmarłemu hołd oddali również studenci.
Mszę za zmarłego sprawował o. Stanisław Jopek SJ, proboszcz jezuickiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu, a towarzyszyli mu organiści Stanisław i Tomasz Wolakowie. Nad grobem mowę pożegnalną wygłosił rektor Zbigniew Ślipek.

Zbyszek był osobowością wyjątkową. Dla nas dał wielki przykład jak kochać swoją almea matris – to lekcja kompetencji i zaangażowania. Nauczył nas jak realizować zadania bez względu na trudności. Jeszcze w poprzednią niedzielę, kiedy w krakowskim szpitalu rozmawiałem ze Zbyszkiem, na zakończenie rozmowy zapowiedział, że jak tylko wróci do Nowego Sącza, to pomoże i stworzy plan finansowy dla uczelni na kolejny rok. Niestety przegrał walkę z podstępnym przeciwnikiem. Żegnaj drogi przyjacielu, mówimy to wszyscy, każdy i każdy z nas. Odpoczywaj w spokoju, zajmiemy się dalej twoją misją. Żegnaj mój kolego, przyjacielu z podwórka przy ulicy Zamenhofa – wskazał w pożegnalnej mowie prof. Zbigniew Ślipek, rektor PWSZ w Nowym Sączu.


Zbigniew Zieliński, wieloletni kanclerz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, współtwórca jej wielkich sukcesów, zmarł 8 grudnia po ciężkiej chorobie w krakowskim szpitalu. Funkcję kanclerza pełnił od 16 listopada 2007 roku, wcześniej również pracował na stanowiskach kierowniczych w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. Do jego wielkich zasług można zaliczyć m.in. koordynację budowy Instytutu Kultury Fizycznej przy ul. Kościuszki 2 oraz rozwój uczelni.

***
Inż. Zbigniew Zieliński - ur. 22 października 1952 r. w Nowym Sączu, zm. 8 grudnia 2014 r. W latach 1973 - 1977 pracował w Nowosądeckich Zakładach Przemysłu Terenowego. Od 1977 do 1983 r. był zatrudniony w Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Nowym Sączu. W latach 1978 -1981 studiował w WSP w Krakowie na kierunku „Fizyka”. Studia przerwał po ogłoszeniu stanu wojennego. W roku 1980 wstąpił do NSZZ „Solidarność”. Był założycielem struktur komisji zakładowych "Solidarności" w bardzo dużej liczbie szkół województwa nowosądeckiego. Aktywnie działał we władzach komisji NSZZ „Solidarność” w Centrum Doskonalenia Nauczycielii oraz w strukturach miejskich i wojewódzkich Sekcji Nauczycielskiej NSZZ „Solidarność”. Po ogłoszeniu stanu wojennego w 1981 r. wielokrotnie zatrzymywany przez milicję i służbę bezpieczeństwa. Od 1983 do 1993 prowadził własną działalność gospodarczą. W latach 1993 - 1998 pracował w Kolegium Nauczycielskim w Nowym Sączu.

W roku 1997 aktywnie włączył się w pracę zespołu inicjującego powstanie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, w której został zatrudniony od 10 lipca 1998 r. najpierw, jako kierownik sekcji ds. technicznych, a następnie jako dyrektor działu inwestycyjno-technicznego. W latach 2002-2003 i 2007-2014 był Kanclerzem Uczelni oraz członkiem Senatu. W międzyczasie ukończył studia inżynierskie na kierunku "Zarządzanie i inżynieria produkcji". Jako pracownik PWSZ wykazał się aktywną pracą na rzecz rozwoju bazy lokalowej Uczelni. W latach 2002 - 2004 był członkiem Komitetu Sterującego przy Marszałku Województwa Małopolskiego. Profesjonalnie przygotowywał wnioski o pozyskanie pozabużetowych środków finansowych; m.in. na inwestycje w ramach funduszy Kontraktu Wojewódzkiego i ZPORR, dzięki czemu w roku 2003 oddano do użytku obiekt Instytutu Języków Obcych, a w roku 2007 budynek Instytutu Technicznego. W roku 2008 zespół pod Jego kierownictwem przygotował z pozytywnym skutkiem projekt "Start do kariery - przygotowanie studentów i absolwentów do wejścia na rynek pracy". W latach 2008 – 2014 z ogromnym zaangażowaniem koordynował oraz nadzorował prace związane z realizacją projektu pn. „Budowa Instytutu Kultury Fizycznej w Nowym Sączu” w ramach MRPO 2007 – 2013.

W roku 2008 uhonorowany przez Senat Uczelni, tytułem "Zasłużony dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu", zaś rok później przez Prezydenta RP „Medalem Złotym za długoletnią służbę”.

(JB)
Fot. JB


Dziękujemy za przesłanie błędu