Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
24/09/2022 - 10:30

To osuwisko spędzało wielu sen z powiek. Na ratunek popłyną wielkie pieniądze

Stablizacja osuwiska pod budynkiem Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego „Caritas” w Grybowie będzie kontynuowana. Środki na ten cel przekazał z rezerwy premier Mateusz Morawiecki. Prace wkrótce ruszą. Szczegóły poznaliśmy podczas piątkowej konferencji prasowej.

Osuwisko w Grybowie

W marcu 2020 roku pod siedzibą Caritasu w Grybowie runęło osuwisko. Zdarzenie zakwalifikowano jako katastrofę budowlaną. Wydana została wówczas przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego decyzja o zakazie dalszego użytkowania budynku, w którym mieściło się m.in. biuro.

Rozpoczęły się zatem prace mające na celu utrzymanie murów. Budynek został zabezpieczony specjalną stalową opaską ściągającą, która ma zapobiegać jego pękaniu. Podczas piątkowej konferencji prasowej w Grybowie dowiedzieliśmy, że na dalszą stabilizację osuwiska z odbudową czterech murów oporowych pozyskane zostało dofinansowanie ze środków prezesa Rady Ministrów.

- Chociaż w świetle inwestycji, które realizują Wody Polski jest niewielkie, to chcieliśmy się wpisać w ten proces i przystąpiliśmy do jego realizacji, jako inwestor zastępczy – mówił Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury, podkreślając jak wiele dobrego uczynił ośrodek, który trzeba ratować.

- Bardzo się cieszymy, że te środki tutaj trafiły. Przede wszystkim dziękuję pani poseł Barbarze Bartuś, bo gdyby nie jej zaangażowanie, codzienne telefony, to pan premier nie zaangażowałby się tak mocno w tę pracę  – podkreślał minister Gróbarczyk. Jak stwierdził, inwestycja powinna zostać zakończona za kilka miesięcy.

Ogromne pieniądze na stabilizację osuwiska

- W 2015 roku, gdy Prawo i Sprawiedliwość szło po władze, to nie tylko przedstawiło program, mówiący o tym co chcemy zrobić, ale tematem kampanii wyborczej było słuchać Polaków i służyć. Tak się też dzieje. Bardzo serdecznie dziękuję premierowi za jego empatię i otwartość na problemy. Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, który tutaj się znajduje ma w tej chwili 76 pensjonariuszy. To, co się stało dwa lata temu wszystkich nas przeraziło. Caritas zapewnia tutaj opiekę chorym i bardzo dobre warunki. Kiedy ruszyło osuwisko zostało to zagrożone. Budynek administracyjny został wyłączony i nie wiedzieliśmy, co się stanie – mówiła poseł Barbara Bartuś.

- Kiedy przedstawiłam problem premierowi, odparł jednoznacznie: należy pomóc. Gdyby nie wsparcie pana wojewody, pana ministra, to nie udałoby się tego tak zorganizować. W tym roku pan premier przekazał ze swojej rezerwy na stabilizacje tego osuwiska ponad 8 milionów złotych. To jest zadanie na ten rok. Bardzo serdecznie dziękuję – dodawała.

Krzysztof Woś, prezes PGW Wody Polskie podkreślał, że zadanie jest w dobrych rękach. Łukasz Kmita tłumaczył, że bez wsparcia rządu, parlamentarzystów, degradacja budynku postępowałaby. – Rząd premiera Mateusza Morawieckiego, to czyny, nie słowa – mówił.

Ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Caritas diecezji tarnowskiej również dziękował za przyjście z pomocą w trudnej sytuacji. – Jak wiemy, takie inwestycje, jak odbudowa zniszczonej skarpy związane są z wielkimi kosztami. Padła suma 8 milinów złotych, ale to około 2/3 całości. Dlatego właśnie bardzo serdecznie dziękuję panu premierowi, ministrowi Gróbarczykowi, wojewodzie Łukaszowi Kmicie, wszystkim parlamentarzystom, przede wszystkim pani poseł Barbarze Bartuś, panu prezesowi Wód Polskich i wszystkim, którzy się przyczynili do tego, że mogłem podpisać tę umowę. Bóg zapłać i szczęść Boże – mówił ks. Pietruszka.

W imieniu grybowskiego samorządu dziękował też burmistrz Paweł Fyda. Podkreślał, że zakład jest ważnym elementem społeczno-gospodarczym miasta. – To kolejna pula ze środków pana premiera, która trafia do naszego miasta na bardzo ważne zadania. Pragnę za to podziękować. Życzę spokojnej inwestycji – powiedział burmistrz. ([email protected], fot.: ES/ archiwum)Dziękujemy za przesłanie błędu