Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
03/09/2012 - 12:32

Pamiątki po Adzie Sari trafią do Starego Sącza

Bogusław Kaczyński przekaże pamiątki po Adzie Sari Muzeum Regionalnemu w Starym Sączu.
- Bratanek Ady Sari Piotr Szayer, przekazując do muzeum w ubiegłym roku pamiątki po swej ciotce, dołączył rewers wypożyczenia części z nich Bogusławowi Kaczyńskiemu i upoważnił Prezesa Towarzystwa Miłośników Starego Sącza do starań o ich odzyskanie - opowiada Andrzej Długosz. Prezes Towarzystwa spotkał się z Bogusławem Kaczyńskim w Warszawie. Kaczyński zwrócił dwadzieścia cztery zdjęcia i inne drobne materiały pamiątkowe, natomiast depesze i listy Ady Sari do rodziców przekaże po ich opracowaniu.
- Pan Kaczyński zaakceptował pomysł, aby centrum dokumentujące życie i karierę artystyczną Ady Sari znajdowało się w Starym Sączu. Obiecał, że po napisaniu książki przekaże również pamiątki, które są jego prywatną własnością, a które w większości kupował na licytacjach zagranicą - dodaje Andrzej Długosz.
W ubiegłym roku Piotr Szayer, syn najmłodszego brata Ady Sari, przekazał pozostające dotychczas w rękach rodziny pamiątki po światowej sławy artystce operowej. Zbiory Muzealne zasiliły m.in.: płyty gramofonowe z lat 20. i 30. z nagraniami Ady Sari, oryginalne fotografie z ostatnich lat życia artystki, rękopisy „O belcancie i dykcji” oraz „Moje pierwsze spotkanie z Toscaninim”, zdjęcia z pogrzebu na cmentarzu powązkowskim w Warszawie, opracowane w formie maszynopisu materiały o życiu i przebiegu karie
ry artystycznej oraz zdjęcia uczennic i uczniów Ady Sari, większość z dedykacjami dla maestry. Wśród przekazanych pamiątek znalazły się również zbiór listów do Stefana Heine (przyjaciela śpiewaczki, suflera w łódzkich teatrach i poety). 

Ada Sari, to pseudonim artystyczny Jadwigi Szayer (1886- 1968), światowej sławy polskiej śpiewaczki operowej, aktorki i pedagoga.
Urodzona w rodzinie adwokata Edwarda Szayera i Franciszki z Chylińskich, pierwsze lata życia spędziła w Wadowicach. Kiedy miała trzy lata jej rodzice przenieśli się do Starego Sącza. Jadwiga Szayer naukę muzyki i śpiewu pobierała w Krakowie, Mediolanie oraz Prywatnej Szkole Muzycznej hrabiny Pizzamano we Wiedniu. Koncertowała na całym świecie, występując na największych scenach operowych m.in. w mediolańskiej La Scali oraz Carnegie Hall w Nowym Jorku.

ED
Źródło: UM Stary Sącz
 






Dziękujemy za przesłanie błędu