Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
04/11/2020 - 15:35

Pandemia koronawirusa dotarła nawet do lasu. Nie będzie polowań grupowych

Rozpiska polowań w łabowskich lasach jest już opublikowana na stronie urzędu gminy. Na razie jednak polowania grupowe zostały odwołane. Wszystkiemu jest winna pandemia koronawirusa. Nie oznacza to, że leśne zwierzęta będą mogły odetchnąć z ulgą.

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Czytaj także: Przynoszą szczęście i dbają o bezpieczeństwo. Rozpoczął się sezon na kominiarzy

Grupowe polowania na terenie łabowskich lasów miały rozpocząć się już 5 listopada. Jak poinformował nas Wojciech Kurzeja z Nadleśnictwa Nawojowa, w tym roku ze względu na pandemię koronawirusa organizowanie się w grupy większe niż pięć osób jest nielegalne, stąd też decyzja o odwołaniu polowań.

Jeśli sytuacja w kraju polepszy się i obostrzenia dotyczące spotkań zostaną zmienione, grupowe polowania będą odbywać się zgodnie z grafikiem. Myśliwi na cel mieli wziąć jelenie, sarny, kozy, koźlęta, dziki i inne drapieżniki (oczywiście te, które nie są pod ochroną). Zgodnie z planem, polowania grupowe miały odbywać się raz w tygodniu.

Czytaj również: Grzyb, który waży dwa kilo i nie mieści się w ręce. Zobaczcie tego giganta

Odwołanie polowań grupowych nie oznacza jeszcze, że myśliwi w lesie w ogóle się nie pojawią. Każdy z nich może wybrać się do lasu indywidualnie. Myśliwy musi wcześniej zgłosić swoje polowanie w specjalnej elektronicznej księdze wyjść.

W trakcie trwania polowań grupowych przy wejściach do lasu zazwyczaj można było napotkać tabliczki, które informowały o obecności myśliwych na tym terenie. Jeśli wybieramy się wtedy na spacer do lasu możemy dodatkowo zadbać o swoją widoczność. Zastępca nadleśniczego z Nadleśnictwa Nawojowa, Wojciech Kurzeja, radzi, aby wtedy założyć jaskrawe ubranie lub jakąkolwiek kamizelkę odblaskową, którą trzymamy w samochodzie. Mieszkańcy, którzy chcą wybrać się na spacer do lasu nie powinni jednak przejmować się myśliwymi, którzy przebywają tam na polowaniach. To w obowiązku myśliwego jest zachowanie szczególnej ostrożności. (s.siwulska@sadeczanin.info) Fot. Pixabay.Dziękujemy za przesłanie błędu