Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
29/11/2021 - 07:35

Pandemia odcisnęła piętno. Część uczniów z trudem odnajduje się w szkole

Izolacja, osamotnienie, wycofanie, bunt, depresja – takie słowa przewijały się podczas konferencji hybrydowej, poświęconej profilaktyce zdrowia psychicznego w czasie pandemii, którą zorganizowało Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Nowym Sączu.

Nastolatkowie, którzy przez wiele miesięcy pozostawali zamknięci w swoich domach, bez bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami czy szkołą, często mają obniżony nastrój i lęki związane z relacjami międzyludzkimi. Część uczniów po powrocie do nauki stacjonarnej z trudem odnajduje się w szkole.

- Cieszę się, że taka konferencja została zorganizowana, bo ona idealnie wpisała się w informacje, które docierają z sądeckich szkół do Wydziału Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta – powiedziała Magdalena Majka, wiceprezydent Nowego Sącza. - Są one różnego rodzaju. Wiemy, że w szkołach wzrasta liczba uczniów, które objęte są nauczaniem indywidualnym. Rośnie liczba opinii wydawanych przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, która zaleca nauczanie indywidualne ze względu na różnego rodzaju problemy, fobie szkolne, z którymi nie radzą sobie młodzi ludzie.

Jak przyznała wiceprezydent, nauczyciele pracujący z dziećmi i młodzieżą, sygnalizują, że praca z uczniami jest, po długim okresie nauki zdalnej, utrudniona.

- Nauczyciele sygnalizują, że po roku pracy zdalnej uczniowie są inni, jakby odmienieni – dodaje wiceprezydent Majka. – Dochodzą też do nas sygnały od organizacji społecznych, pracujących z młodzieżą, że coraz trudniej jest zachęcić uczniów do uczestnictwa w różnych formach zabawy, wypoczynku. Dla młodych ludzi przestają być one atrakcyjne.

Tutaj wiceprezydent podała przykład szkolnych wycieczek, organizowanych przez szkoły. Okazuje się, że coraz mniej uczniów jest zainteresowanych taką formą aktywnego spędzania czasu.

Jasne jest, że trzeba znaleźć nowe sposoby pracy z młodzieżą. Jak zaznaczyła wiceprezydent Majka ta konferencja była odpowiedzią na rosnącą być może nawet „frustrację” wśród dyrektorów, nauczycieli, pedagogów.

- Ta konferencja została zorganizowana po to, aby poczuli oni, że nie są sami z tym problemem – dodała nasza rozmówczyni. – Cieszę się, że Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Nowym Sączu wychodzi do tej grupy zawodowej z taką ofertą wysokiej jakości.

Trzeba tylko po nią sięgnąć zaznaczyła wiceprezydent. – W obliczu narastającego zagrożenia, któremu troszkę się poddajemy, bo coraz częściej słyszymy” „a kiedy nas zamkną”, „a kiedy znowu lockdown”, należy zmienić nastawienie. Chciałabym, aby środowisko szkolne nie poddawało się temu „a co to będzie”. Trzeba szukać narzędzi, jak sobie radzić z tą sytuacją, jak, pomimo trudności w, jakiej się znajdujemy działać lepiej.

Konferencja „Myślę i działam pozytywnie – profilaktyka zdrowia psychicznego w czasie pandemii” była adresowana do dyrektorów szkół, nauczycieli, doradców zawodowych i szkolnych pedagogów. I cieszyła się naprawdę sporym zainteresowaniem.

- Pandemia zrobiła swoje – mówi Zygmunt Fryczek, dyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Nowym Sączu. – W szkołach pojawiła się dydaktyka nowej technologii. Jej zastosowanie w praktyce przez pedagogów nastąpiło bardzo szybko i sprawnie, ale nauka w przestrzeni zamkniętej (zdalna) wiązała się z odizolowaniem od środowiska rówieśniczego, osamotnieniem, poniekąd także nawet pełną formą wycofania.

A to, jak zaznaczył dyrektor Fryczek może generować problemy w postaci wycofywania się z określonej grupy społecznej.

- Pandemia zafundowała nam też wielomówstwo. Co to takiego? To komunikacja połączona z nową technologią. Jeśli z tym zaczyna mieć do czynienia młody człowiek to jest to niebezpieczne – dodał dyrektor Fryczek.

Konferencja „Myślę i działam pozytywnie – profilaktyka zdrowia psychicznego w czasie pandemii” pokazała, jak należy pracować, na jaką ofertę edukacyjną stawiać.

- Trzeba stawiać na współpracę i współdziałanie – dodał dyrektor Fryczek. - W takim kierunku poszedł MCDN, organizując dla dyrektorów, nauczycieli, pedagogów różnego rodzaju warsztaty, seminaria, szkoląc zespoły nauczycieli. Te ostatnie cieszą się dużą popularnością. i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu