Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
05/08/2020 - 11:15

Parkowanie na przejściu dla pieszych. Pośpiech czy głupota?

Na przejściach dla pieszych dochodzi do wielu wypadków. Nie zawsze powodem jest zła widoczność czy brak oświetlenia – coraz częściej przyczynę stanowią nieprawidłowo zaparkowane samochody, zasłaniające przestrzeń wokół przejścia. Jak prawidłowo parkować w pobliżu pasów?

- Czy w ten sposób można parkować w Rynku i udać się do Żabki? – pisze jeden z naszych czytelników, autor nadesłanego zdjęcia. Nawet najkrótsza wizyta w sklepie może być powodem nieodwracalnego nieszczęścia. Tak nie można, jednak nie wszyscy wiedzą dlaczego.

Zasada 10 metrów. Nieprawidłowe pozostawienie samochodu w zbyt bliskiej odległości od przejścia dla pieszych jest niezgodne z prawem i grozi mandatem. W świetle obowiązujących przepisów możemy zaparkować samochód w odległości 10 metrów przed i za przejściem dla pieszych. W bliższej odległości obowiązuje zakaz zatrzymywania się i postoju.

Czytaj też: A4, czyli cztery najbardziej irytujące zachowania kierowców na autostradzie

Wyjątkiem są drogi jednokierunkowe, np. ul. Pijarska, Romanowskiego czy Dunajewskiego w okolicach sądeckiego Rynku. Tam można pozostawić auto tuż za przejściem dla pieszych.

Jeśli widzisz nieprawidłowo zaparkowany samochód – zachowaj szczególną ostrożność i zwolnij! Natomiast jeśli jesteś pieszym – nie wyłaniaj się nagle zza auta, tym bardziej, jeśli jedziesz na rowerze, rolkach czy hulajnodze albo spacerujesz z dzieckiem. Nadjeżdżający kierowca może cię po prostu nie widzieć.

k.kos@sadeczanin.info, fot. czytelnikDziękujemy za przesłanie błędu