Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 25 maja. Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
10/08/2018 - 20:25

Patefon Migacza i inne perełki. Wystawa w 80. rocznicę powstania muzeum [ZDJĘCIA

Unikatowe obrazy i rzeźby, wspaniałe numizmaty, zdjęcia i inne "perełki" z ogromnych zbiorów będących w posiadaniu Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu można oglądać na otwartej dzisiaj wystawie pod tytułem "Nasze zbiory - nasza chluba". Uświetnia ona osiemdziesięciolecie istnienia tej zasłużonej dla miasta instytucji kulturalnej.

W największej i najbardziej reprezentacyjnej sali muzeum zgromadzono tylko znikomą cząstkę ogromnych zbiorów, którymi dysponuje ta placówka. Większość z nich jeszcze nigdy nie była prezentowana sądeczanom.

Mieszkańcy Nowego Sącza i turyści mają w związku z tym niepowtarzalną okazję przyjrzeć się im na wystawie z bliska. Na potrzeby tej ekspozycji unikatowe przedmioty opuściły na kilka tygodni muzealne magazyny.

Na otwarcie wystawy do nowej siedziby muzeum przyszli stali bywalcy, którzy regularnie odwiedzają muzeum, ale nie tylko. Wśród zgromadzonych byli także kierownicy muzealnych działów i pracownicy tej placówki.

Przepiękną ekspozycję, którą naprawdę warto zobaczyć otworzyli: Sławomir Czop, zastępca dyrektora Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz Maria Marcinowska, będąca koordynatorem wystawy.

- Szanowni Państwo otwieramy dzisiaj wyjątkową wystawę. Przekrojową, dokumentującą osiemdziesiąt lat działalności sądeckiego muzeum - rozpoczął Sławomir Czop, zastępca dyrektora tej placówki. - Pokazujemy naszą wspaniałą historię, ludzi, którzy wpisali się na stałe w dzieje tej instytucji. Rok 2018 jest dla sądeckiego muzeum szczególny. To rok, w którym obchodzimy osiemdziesiąt lat założenia muzeum ziemi sądeckiej. Dla sądeckich muzealników niezwykle ważna jest data 12 sierpnia 1938 roku, bo to wtedy ta placówka została powołana do życia i utworzono oficjalnie muzeum na sądeckim zamku.

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu świętuje w tym roku nie tylko  80.rocznicę założenia, ale także i inne okrągłe jubileusze między innymi 50. rocznicę śmierci Nikifora krynickiego.

Na otwartej dzisiaj wystawie znalazło się kilkadziesiąt w ogóle, albo bardzo rzadko pokazywanych wyjątkowych eksponatów.

- Wystawa ta jest efektem wspólnej pracy. Zaangażowania wielu moich koleżanek i kolegów - muzealników - mówiła Maria Marcinowska. - Pracownicy wszystkich muzealnych działów zaangażowali się, aby na okrągłą 80. rocznicę powstania muzeum pokazać najlepsze "perełki" z naszych zbiorów.

Na wystawie można zobaczyć przepiękne ikony karpackie wybrane z bogatego zbioru, jaki trafił do muzeum w latach 50. XX - wieku. Również prezentowane są niektóre obrazy Nikifora krynickiego. Muzeum w Nowym Sączu posiada jedną z większych kolekcji prac tego artysty w Polsce. Dziełom Nikifora towarzyszą też dzieła innych twórców nieprofesjonalnych z kręgu sztuki intuicyjnej. Są obrazy Władysławy Iwańskiej, Marii Wnękowej, Piotra Kwita, rzeźby twórców ośrodka w Paszynie

- Pomysł był taki, aby pokazać najlepsze muzealne zbiory z poszczególnych działów - dodaje Maria Marcinowska, organizator wystaw i imprez kulturalnych w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. - Chcemy pochwalić się choćby częścią eksponatów, które udało się zgromadzić przez te wszystkie lata. Na tej wystawie mamy kompleksowy przegląd muzealnych zbiorów z wiodącymi kolekcjami ikon karpackich, obrazów Nikifora. Są także zbiory etnograficzne z bogatą kolekcją strojów ludowych, szczególnie Lachów, Górali i innych grup etnograficznych zamieszkujących na Sądecczyźnie. Zachęcamy do obejrzenia wspaniałych koronek bobowskich, których muzeum posiada ogromny zbiór. Pokazujemy monety i inne numizmaty, które w swojej pieczy ma dział historyczny, wybrane zabytki archeologiczne. Na wystawie można też zobaczyć stare afisze zapowiadające wystawy, które organizowano w muzeum. Jest też plansza pokazująca ludzi, między innymi dyrektorów, którzy z tą placówką byli związani oraz unikatowa kolekcja zdjęć Wojciecha Migacza z Gostwicy, amatora fotografa, wynalazcy, wiejskiego konstruktora aparatu fotograficznego oraz patefonu. Te eksponaty również są prezentowane

Naprawdę warto przyjść do siedziby muzeum  i zobaczyć przepiękną wystawę. Będzie ona czynna do 17 lutego 2019 roku.

[email protected], Fot. IM.

80 lat Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu - wystawa

80 lat Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu - wystawa
Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu


Majowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach