Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
17/06/2018 - 13:00

Patrycja, Dominika, Liliana, Kamil – talenty z II LO. Trzeba je było "wyłuskać"

Patrycja Szczurek, tegoroczna absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu była jedną z finalistek olimpiad przedmiotowych, która znalazła się w gronie osiemdziesięciu najzdolniejszych uczniów nagrodzonych przez władze Nowego Sącza. Uroczysta gala odbyła się Miejskim Ośrodku Kultury.

Najzdolniejsi uczniowie, jak również sądeccy nauczyciele otrzymali nagrody.

Patrycja Szczurek jest finalistką XLVIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, która w tym roku odbyła się w Konstancinie oraz w Warszawie. Patrycja, dziś już absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu startowała w niej po raz drugi, ale w tym roku za swoją ciężką pracę odebrała upragniony indeks. Do domu wracała z olimpiady z tytułem finalisty. Przed nią stał wybór kierunku z puli niektórych kierunków humanistycznych na wybranej przez siebie uczelni.

Z osiągniętego przez nią sukcesu bardzo się cieszył Jacek Ogorzałek, nauczyciel języka polskiego, który, z ramienia szkoły był jej opiekunem merytorycznym. Radości z sukcesu nie kryje również sama finalistka.

- Ogromnie się cieszyłam, gdy okazało się, że dostałam się do etapu ogólnopolskiego olimpiady – opowiada Patrycja, dziś już absolwentka II LO. – Potem było naprawdę sporo pracy, ale są efekty. Podczas etapu centralnego trzeba było napisać interpretację porównawczą dwóch utworów lirycznych. Wybrałam wiersz Kazimierza Wierzyńskiego "Przebity światłem" oraz Tomasza Różyckiego "12" z cyklu "Kampania zimowa 2003". W swojej pracy pisałam o łączącym ich podobieństwie, które polegało na podejmowaniu przez obu artystów tematów o charakterze egzystencjalnym.

Patrycja przyznaje, że z olimpiady zapamięta także bardzo miłą i serdeczną atmosferę oraz życzliwych organizatorów.

- Podczas olimpiady poznałam wielu wspaniałych ludzi kochających literaturę i pragnących pogłębiać swoją wiedzę w tej dziedzinie – dodaje Patrycja. - Uczestniczyłam też w spotkaniu z prof. Michałem Głowińskim, wybitnym teoretykiem i historykiem literatury, który przybliżył historię literatury oraz olimpiady polonistycznej w okresie PRL-u. 

Podczas pobytu w stolicy była też okazja do zwiedzenia niektórych jej zabytków m.in. pałacu w Wilanowie oraz Krakowskiego Przedmieścia.

- Ta olimpiada na zawsze pozostanie w mojej pamięci – zapewnia absolwentka II LO w Nowym Sączu.

Zobacz także: Magdalena Kościółek druga w Polsce w olimpiadzie historycznej. Brawo!

Mury też szacownej szkoły, mającej swoją siedzibę przy ul. Żeromskiego opuściło w tym roku jeszcze kilkoro uzdolnionych absolwentów, jak chociażby Dominika Turek, finalistka XX Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Dominika była podopieczną dr Katarzyny Sochy, nauczyciela biologii. Powody do satysfakcji mają też dwie inne absolwentki „zielonej budy”. Jedną z nich jest Kinga Sadowy, która uczyła się w klasie o profilu biologiczno-chemiczno-matematycznym i, która zdobyła tytuł laureata Ogólnopolskiego Konkursu o Złoty Indeks Politechniki Krakowskiej. Jej koleżanka z tej samej klasy – Liliana Kochańska jest laureatką Konkursu o Złoty Indeks Politechniki Śląskiej. Obie dziewczyny wyszły spod opiekuńczej ręki Sylwii Popardowskiej, nauczycielki chemii.

W gronie utalentowanych uczniów II LO nie mogło w tym roku zabraknąć również Kamila Kosala, ucznia klasy I d, który zajął trzecie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Neurobiologicznej.

[email protected], Fot. arch. Patrycji Szczurek.







Dziękujemy za przesłanie błędu