Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
27/11/2014 - 01:43

Paweł Fyda: Grybów stać na więcej, zróbmy to razem

Ze sztabu wyborczego Pawła Fydy, który w II turze wyborów na burmistrza Grybowa zmierzy się w najbliższą niedzielę z urzędującym od wielu lat burmistrzem Piotrem Piechnikiem otrzymaliśmy odpowiedzi na identyczne pytania, wysłane obu kandydatom.
Poniżej nasze pytania, które wyłowiliśmy z najczęściej powtrzających się komentarzy internautów i odpowiedzi Pawła Fydy.

Przeczytaj też:
sadeczanin.info/wybory-samorzadowe-2014,38/pawel-fyda-kandydat-na-burmistrza-grybowa-nie-odpowiedzial-na-pytania,66597#.VHcBJMlP6

**

W Grybowie w ciągu ostatnich czterech lat zostało zrealizowanych kilka inwestycji m.in. wyremontowano nawierzchnię w Rynku, wybudowano łącznie ponad 21 km sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Na te inwestycje, finansowane po części z pieniędzy unijnych, miasto musiało zaciągnąć kredyty, aby mieć środki na tzw. wkład własny. Zadłużenie miasta wynosi obecnie ponad 7,6 mln złotych. Jeśli wygra Pan drugą turę wyborów i zostanie burmistrzem Grybowa, jakie działania zamierza Pan podjąć, aby zmniejszyć to zadłużenie?

- Szanowni Państwo, obecne zadłużenie miasta to ponad 40% rocznego budżetu. Miasto jest w bardzo złej sytuacji finansowej, a mimo to długi niestety trzeba spłacać. Obecny Burmistrz liczy, że zapłacą za to mieszkańcy Grybowa. Zadaniem najważniejszym obecnie jest nie dopuścić do dalszego zadłużania miasta, gdyż spowoduje to podwyżki cen za wywóz śmieci, podwyżki podatków od środków transportu i inne. Bo tych długów nikt nam nie umorzy szanowni Grybowianie. Pewne inwestycje wykonane są, i wielki ukłon za to w stronę obecnego Pana Burmistrza, ale jest to kropla w morzu potrzeb dla Grybowa. Moim zdaniem zadłużenie jest zbyt duże w stosunku do poczynionych inwestycji. Należałby przyjrzeć się czy pieniądze wydawane były rozsądnie i racjonalnie. Czy ktoś z Państwa wie, ile kosztował remont rynku? Jaka była wycena? Ile wynosiło dofinansowanie do remontu? Ta inwestycja chyba nas przerosła, bowiem jej ostateczna cena przekroczyła 3 mln złotych, przy dofinansowaniu na poziomie ok. 900 tysięcy - reszta to środki własne pozyskanie z kredytów i pożyczek.
Ponadto jesteśmy miastem, w którym są jedne z najwyższych w okolicy opłat za śmieci, wodę, kanalizację a nawet przedszkole do niedawna. Czy to nie paradoks? W każdym bądź razie mnie daje to wiele do myślenia.
Moim zdaniem w zarządzaniu miastem najważniejsza jest pozytywna gospodarka finansowa. trzeba sięgać po środki zewnętrzne, subwencje i dotacje, tak aby nie obciążać mieszkańców kosztami utrzymania miasta.

Na wyremontowanym Rynku nadal parkują samochody, co nie jest raczej dekoracyjnym elementem. Jak Pan, jeśli mieszkańcy powierzą mu mandat zaufania, zamierza rozwiązać ten problem?

- W moim programie ująłem budowę i stworzenie parkingów. Jak one będą wyglądały i gdzie będą się znajdować podam do wiadomości publicznej po wygranych wyborach. Nie chcę sprzedawać gotowych pomysłów przed rozstrzygnięciem. Jestem przeciwnikiem tzw. bałaganu na rynku jeżeli chodzi o zaparkowane samochody, ale niestety na chwilę obecną nie ma innego rozwiązania.


Część mieszkańców Grybowa od wielu lat boryka się z deficytem wody. Nie mogą oni korzystać, jak inni Grybowianie, z miejskiej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, bo nie jest ona doprowadzona do ich posesji. Jakie kroki podejmie Pan, aby i ci mieszkańcy czerpali wodę z miejskiej sieci? Na restaurację czeka budynek „Sokolni”, a na rewitalizację Park Miejski, w którym można byłoby stworzyć atrakcyjne miejsce do wypoczynku dla mieszkańców miasta. Czy w tym kierunku zamierza podjąć Pan działania?


- Odpowiedzi na pytania numer 3 i numer 4 zawarłem w swoim programie. Drodzy mieszkańcy Grybowa! Przecież wszystkie te problemy są materiałami przetargowymi każdej kampanii wyborczej od szesnastu lat. Budynek „Sokoła” powinien być wizytówką naszego miasta, a nie wstydliwym tematem, który powoduje wiele do negatywnych opinii, ta sama sytuacja doityczy parku miejskiego. Jestem mieszkańcem który pamięta lata świetności budynku kina czyli „Sokoła” oraz parku z prawdziwego zdarzenia przyciągającego swoim wyglądem i czystością wielu mieszkańców.
A żeby było CZYSTO I ŁADNIE naprawdę nie potrzeba dużych nakładów finansowych.
Od prawie trzydziestu lat, od chwili spalenia amfiteatru nic w tej kwestii nie zostało zrobione.
Jeżeli chodzi o wodę, i nie tylko to przede wszystkim potrzebny jest dialog społeczny którego bardzo brakuje i który chciałbym odbudować. Pytanie z kim? Z każdym zainteresowanym w danej sprawie. I tak oto propozycję Pana Główczyka uważam za dość poważną i polecam ją także mojemu kontrkandydatowi do rozpatrzenia. Ważne jest w tym wszystkim to, aby umieć i przede wszystkim chcieć rozmawiać. Z każdym.

O budowie obwodnicy Grybowa mówi się od prawie 40 lat. Czy zamierza Pan, jako gospodarz miasta pochylić się nad tym tematem i podjąć kroki, dzięki którym mieszkańcy dowiedzą się, czy ta inwestycja będzie w ogóle realizowana?

- W tej sprawie po raz kolejny nasuwa się odpowiedź. Dialog. Ale z kim? Po pierwsze gdzie ma być ta obwodnica? A po drugie czy ona w ogóle jest nam potrzebna? Czy to miasta nie pogrąży. Obecnie w naszym mieście istnieje wiele firm handlowych nawet jednoosobowych, dla których każdy klient jest na wagę złota, nawet ten przejezdny. Ale tak jak wspomniałem najlepiej, żeby mieszkańcy wypowiedzieli w tej sprawie nawet podczas referendum czy są „za” czy „przeciw”

Na jakie kluczowe kierunki rozwoju miasta chce Pan położyć nacisk, jeśli wygra Pan wybory?


- Bardzo ważna jest rozbudowa dalszej części sieci wodno-kanalizacyjnej. Obecny Burmistrz wybudował tak jak wspomniano ponad 20 km sieci wodno-kanalizacyjnej, ale nie można zapomnieć o poprzednikach, którzy przyczynili się m.in. do rozbudowy oczyszczalni ścieków. Ważne w tym wszystkim jest to, by uszanować i kontynuować pracę swoich poprzedników. I taki mam cel. Wsłuchiwanie się w opinie obywateli i możliwość wynegocjowania najlepszych decyzji jest rzeczą najważniejszą. Nie można tutaj zapomnieć o wspaniałej infrastrukturze jaką ma nasze miasto w postaci pięknego parku miejskiego, stadionu z prawdziwego zdarzenia czy budynku MDK, o których to obiektach możemy powiedzieć, że są odstawione na boczny tor. Turystyka, sport oraz rozwój lokalnego rynku i nowe miejsca pracy - to moje priorytety na najbliższą kadencję.

(s)









Dziękujemy za przesłanie błędu