Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
04/02/2015 - 08:00

Paweł Motyka: Zawodu strażaka nie zamieniłby na inny

Starszy brygadier Paweł Motyka, zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu jest jednym z bardziej doświadczonych ratowników. Do grona osób spod znaku św. Floriana dołączył przed 27 laty. Wielokrotnie zmagał się z ogniem i wodą – żywiołami gwałtownymi i nieprzewidywalnymi, a także innymi zagrożeniami. Spieszył, razem z kolegami, z pomocą ludziom, ratował ich życie i dobytek. Obecnie w każdej większej akcji ratowniczej dowodzi strażackimi zastępami, koordynując ich działania.
Paweł Motyka, który znalazł się w gronie dziesięciu kandydatów nominowanych do zaszczytnego tytułu Sądeczanin 2014 Roku wybrał zawód, który cieszy się ogromnym zaufaniem społecznym.

Nie marzył o nim, jak wielu chłopców, od dziecka może dlatego, że niejednokrotnie widział swojego ojca Wincentego - strażaka i kierowcę w Ochotniczej Straży Pożarnej w Grybowie-Białej Wyżnej, który wracał zmęczony do domu z bardzo trudnych akcji ratowniczych.

W domu rodzinnym Pawła Motyki znajdującym się w odległości zaledwie 100 metrów od strażackiej remizy żyło się więc na co dzień sprawami ludzi spod znaku św. Floriana. Do dzisiaj zresztą tak jest. Gdy w remizie, o różnych porach dnia i nocy rozlegał się alarm, równocześnie też dźwięk telefonu rozlegał się u państwa Motyków.

Pierwsze „szlify strażackie” zdobywał myjąc strażacki samochód i czyszcząc po zakończonych akcjach ratowniczych, sprzęt pożarniczy. Po zdaniu matury w Zespole Szkół Zawodowych w Grybowie został przyjęty, razem ze swoim kuzynem Krzysztofem Grucą, do Szkoły Chorążych Pożarnictwa w Krakowie. Ukończył ją w 1989 roku. W 1995 roku uzyskał tytuł inżyniera, a dwa lata później magistra pożarnictwa w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. W latach 1989–91 był dowódcą plutonu, inspektorem ds. szkoleniowych w Komendzie Rejonowej Straży Pożarnych w Gorlicach, a w latach 1991–1992 dowódcą sekcji w Komendzie Rejonowej Straży Pożarnych w Nowym Sączu.

W latach 1996-1998 jako naczelnik kierował Wydziałem Operacyjnym w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Nowym Sączu. Wówczas tworzyła się w pierwsza w Polsce w JRG nr 2 w Nowym Sączu - Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza w Państwowej Straży Pożarnej. Od 1999 roku był naczelnikiem Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego w KM PSP w Nowym Sączu.

Od 2006 roku jest zastępcą komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Brał on udział w akcjach ratowniczych podczas powodzi, które dotknęły Sądecczyznę w latach 1997-2014, zabezpieczeniach wizyty ojca Św. Jana Pawła II w Zakopanem, Ludźmierzu (1997) i Starym Sączu (1999). Uczestniczył także w akcji gaszenia pożaru kościoła w Zbyszycach oraz w Świniarsku (2003), a także w akcjach ratowniczych związanych z wypadkami lotniczymi - śmigłowca „Sokół” TOPR w Zakopanem (1995), samolotu ”Wilga” w Rąbkowej (1996), wojskowego śmigłowca w Zakopanem (1997) i awionetki w Witowicach Dolnych (2011). W maju ubiegłego roku podczas powodzi kierował ewakuacją mieszkańców Domu Seniora w Dąbrowie, który został zalany po wystąpieniu z brzegów Dunajca, a w sierpniu akcją ratowniczą po przejściu trąby powietrznej w Starym Sączu.

To tylko niektóre z bardzo wielu działań ratowniczych w regionie i nie tylko, w których uczestniczył.

Starszy brygadier Paweł Motyka, związany od najmłodszych lat z Ziemią Grybowską jest jednym z nielicznych z kadry oficerskiej, który łączy pracę zawodową z działalnością w strukturach OSP. Przez ostatnie 23 lata (do stycznia br.) pełnił funkcję komendanta gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie miasta i gminy Grybów. Udziela się w Zarządzie Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Nowym Sączu.

Bardzo aktywnie współpracuje z jednostkami OSP w zakresie poprawy wyszkolenia ratowników, jak również wyposażenia samych jednostek. Jest zwolennikiem wdrażania nowych technologii w zakresie łączności i alarmowania jednostek ochrony przeciwpożarowej na Sądecczyźnie.

Komendant Motyka od kilku lat kieruje zabezpieczeniem przeciwpożarowym podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Jest otwarty na współpracę z innymi służbami m.in. Pogotowiem Ratunkowym, GOPR - em, Policją, Strażą Graniczną, Pogotowiem Gazowym, Zakładem Karnym.

Będąc członkiem Rady Społecznej Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego uczestniczył w tworzeniu pierwszych podstacji na Sądecczyźnie. Wraz z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym i kierownikami kolejek linowych prowadzi działania mające na celu zapewnienie sprawnej ewakuacji ludzi uwięzionych na krzesełkach w przypadku awaryjnego zatrzymania kolei linowych. Efektem tych prac była udana akcja w Krynicy Zdroju w 2013 roku.

Jest świetnym organizatorem wielu ćwiczeń służb ratowniczych oraz zawodów dla jednostek OSP, organizowanych na terenie powiatu nowosądeckiego. Bardzo dobrze prowadzi liczne uroczystości strażackie, jakie odbywają się na Ziemi Sądeckiej.

Warto również wspomnieć, że st. bryg. Paweł Motyka przez jedną kadencję, w latach 1998 – 2002, był radnym powiatu nowosądeckiego i wiceprzewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa.

Za swoją działalność i udział w akcjach ratowniczych został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (2000 r.), Złotym Znakiem Związku (2013 r.), Brązową Odznaką „Zasłużony dla PPOŻ”(2005 r.).

Prywatnie: Mąż Magdaleny, instruktora kultury w Gminnym Ośrodku Kultury w Grybowie, filia w Ptaszkowej, ojciec -16 letniego Maksymiliana, ucznia Gimnazjum w Ptaszkowej i Państwowej Szkoły Muzycznej.
Interesuje się muzyką, informatyką i nowymi technologiami. Posiada pokaźną kolekcję płyt (w tym również winylowych) i kaset. Słucha różnych rodzajów muzyki. Przy niej relaksuje się i odpoczywa. Lubi fotografować. Pierwszym aparatem fotograficznym, którego używał była „Smiena” 8M. W wolnych chwilach fotografuje przyrodę.

Kandydaturę Piotra Motyki do tytułu Sądeczanina 2014 Roku zgłosił Piotr Krok, wójt Gminy Grybów.

Na kandydata można głosować:

Za pomocą KUPONU KONKURSOWEGO

Wypełniając FORMULARZ INTERNETOWY

Wysyłając SMS o treści SR.05  na numer 7168

(MIGA)
Fot. arch. Komenda Miejska PSP w Nowym Sączu.








Dziękujemy za przesłanie błędu