Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lipca. Imieniny: Anny, Mirosławy, Joachima
23/06/2020 - 12:45

Pełne poparcie dla nowego rektora PWSZ. Wybór był jednogłośny

W związku ze zbliżającym się końcem kadencji władz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu odbyły się wybory rektora i członków senatu na lata 2020 – 2024. Decyzja uprawnionych do głosowania elektorów była jednogłośna.

Pracująca pod przewodnictwem dr Aldony Woty Uczelniana Komisja Wyborcza przeprowadziła elekcję rektora oraz członków senatu PWSZ na kadencję 2020-2024. Wyboru rektora dokonało 20 uprawnionych do głosowania, reprezentujących środowisko nauczycieli akademickich, pracowników uczelni niebędących nauczycielami i studentów.

Podczas głosowania, które odbyło się 19 czerwca br., kandydat na rektora dr hab. inż. Mariusz Cygnar uzyskał 20 głosów na 20 możliwych. Jednogłośna decyzja jest dowodem na całkowite poparcie i aprobatę dla działań podejmowanych przez rektora. Nowy senat, w którym zasiądą 23 osoby, rozpocznie prace od 1 września br.

Zobacz także: Bogusława Gaweł o kryminologii, public relations i pedagogice w PWSZ

Dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. PWSZ, urodził się w Szerzynach w powiecie tarnowskim. Ukończył Technikum Mechaniczne w Gorlicach i Wydział Mechaniki i Politechniki Krakowskiej. Tytuł doktora uzyskał w 2002 roku. 12 lat później przyszedł czas na habilitację w dyscyplinie budowy i eksploatacji maszyn. Z PWSZ w Nowym Sączu rektor związany jest od 2002 roku.

Początkowo zatrudniony jako pracownik naukowy Zakładu Mechatroniki w Instytucie Technicznym kilka lat później został wybrany prorektorem ds. studenckich i kształcenia. W 2014 roku został zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Funkcję rektora pełnił w latach 2015-2020. 

Czytaj też: Prof. Adam Ruszaj o bionice, mechatronice i studiach technicznych w PWSZ

Autor wielu monografii i artykułów naukowych swoje zainteresowania koncentruje wokół konstrukcji maszyn cieplnych, układów napędowych, układów zasilania oraz napędów hybrydowych. Przedmiotem badań naukowych rektora jest zastosowanie komputerowych systemów wspomagania projektowania, wytwarzania, szybkiego prototypowania oraz inżynierii odwrotnej w różnych dziedzinach nauki i techniki.

Dr hab. inż. Mariusz Cygnar jako nauczyciel akademicki był promotorem ponad stu prac dyplomowych, inżynierskich i magisterskich. Rektor został kilkukrotnie wyróżniony tytułem Belfra Instytutu Technicznego, przyznawanym przez Uczelnianą Radę Samorządu Studentów. Jego doświadczenie oraz wieloletnia praca ze studentami zostały docenione.

k.kos@sadeczanin.info, fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu