Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 października. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
04/11/2017 - 07:05

Pieniądze już policzone. Ile udało się zebrać na ratowanie sądeckich nekropolii?

Sądeczanie nie zawiedli i jak zawsze nie szczędzili grosza na ratowanie sądeckich nekropolii. Podczas tegorocznej kwesty na sądeckich cmentarzach wolontariusze zebrali ponad 19 tysięcy złotych. Wynik zbiórki był lepszy od ubiegłorocznego, choć kwesta trwała o jeden dzień krócej.

Akcja "Ratujmy Sądeckie Nekropolie" odbyła się po raz siedemnasty. Jak podkreślają wolontariusze, mieszkańcy miasta chętnie wrzucali pieniądze do puszek, bo widzą wyniki zbiórki. Z roku na rok przybywa odnowionych nagrobków.

Czytaj też. Sądeczanie hojnie wspierają ratowanie starych nagrobków i pomników. Kwesta na cmentarzach. Puszki wolontariuszy szybko się zapełniły [ZDJĘCIA]

Dotychczas zebrano ponad 230 tys. złotych. Za te pieniądze udało się odnowić 109 cmentarnych pomników - mówił w rozmowie z Sądeczaninem Piotr Gryźlak  z Towarzystwa Gimanastycznego „Sokół”, który kwestuje od siedmiu lat.

Zbiórka odbywała się na trzech cmentarzach - komunalnym, gołąbkowickim i nekropolii na osiedlu Helena. Do puszek trafiło ponad 19 tysięcy złotych. To więcej niż w ubiegłym roku, mimo, że kwesta trwała o jeden dzień krócej.

Czytaj też Trzy sposoby na wyciągnięcie duszy z czyśćca. My, żyjący, możemy to zrobić. Nie do wiary?

Do jakiego miejsca w zaświatach trafili nasi najbliżsi, przyjaciele znajomi, którzy od nas odeszli? To pytanie nie opuszcza ludzi wierzących. Czy zwyciężyło nieograniczone ponoć Boskie miłosierdzie, które wymazuje wszystkie popełnione w doczesnym życiu winy, czy też Boska sprawiedliwość, która żałującym za grzechy karze odpokutować błędy w czyśćcu. Jeśli tak, to my żyjący możemy czyśćcowe dusze wyciągnąć z owego stanu zawieszenia między ziemią a niebem. Jak to zrobić?

Renowacji wymaga jeszcze blisko dwieście nagrobków. O tym, które z nich zostaną odrestaurowane zdecyduje specjalna komisja.

Datki na ratowanie zabytkowych nagrobków zbierają między innymi przedstawiciele Civitas Christiana, Fundacji im. Jerzego Masiora, Klubu Inteligencji Katolickiej, PTTK Oddział „Beskid”, Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Sądeckich Motocyklistów, Stowarzyszenia „Orion”, TKKF Dąbrówka, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” i Związku Sądeczan.

(Jmik) fot. J.MDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)